36 سال بعد از یک حادثه تلخ/ در نشست فیلم «کاژه» چه گذشت

به گزارش خبرگزاری زندگانی از روابط عمومی جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی، نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «کاژه» با حضور مجتبی سعیدزاده، کارگردان و پرویز ابراهیمی، دستیار و سرپرست گروه کارگردانی چهارشنبه 26 اردیبهشت در نخستین روز جشنواره در پردیس سینمایی باغ کتاب تهران برگزار شد.

در ابتدای نشست محمود گبرلو، مجری و منتقد درباره جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی بیان کرد: «خوشحالم این جشنواره برگزار می شود، هرچند باید زودتر از این برگزار می شد. اقوام ما هویت باشکوه دارند و سینما و عرصه تصویر می تواند این هویت ملی و تاریخی را برای آیندگان ثبت کند. در شرایطی که بی هویتی در جامعه موج می زند، سینما می تواند این کار را انجام دهد و هویت ملی و تاریخی را نه تنها در ایران بلکه به جهانیان نمایش دهد. امیدوارم این جشنواره بستر مناسبی برای احیای هویت، فرهنگ و اقوام ایرانی باشد.»

او در ادامه گفت: «خوشحالم در اولین روز جشنواره فیلمی دیدیم که به شدت تاثیرگذار است. از این زاویه که به تاریخ یک ملت مظلوم می پردازد و خود فیلم هم بیان می کند بعد از 36 سال به این حادثه توجه می کند درحالی که سینمای ایران کمتر به این حادثه تلخ پرداخته و نتوانسته حقانیت مردم کرد را به تصویر بکشد؛ خوشحالم یک کارگردان جوان این فیلم را ساخته است.»

سعیدزاده کارگردان فیلم «کاژه» در ابتدای سخنان خود بیان کرد: «خوشحالم جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی هرچند دیر اما برگزار می شود، چرا که نیازمند یک جشنواره بودیم تا هویت و اتفاقاتی که برای قوم ها و گویش ها افتاده را به تصویر بکشد. خوشحالم توانستم این فیلم را بسازم، چرا که سختی های زیادی داشت.»

او در ادامه به چگونگی رسیدن به ایده داستان این فیلم اظهار کرد: «طرح و ایده از خود من بود. در سفری که به سردشت و مهاباد داشتیم تابلوی بیمارستانی را دیدم که درمانگاه جانبازان شیمیایی بود و افرادی را دیدم که باوجود سن و سال بالا در بمباران شیمیایی سال 1366 با گاز خردل شیمیایی شدند. با وجود این که افرادی سرپا هستند، اما رنگ پوست خاصی دارند و بیمار هستند.»

این کارگردان افزود: «با شورای شهر و شهرداری سردشت ارتباط گرفتم و ایده داستان شکل گرفت. پیش ازاین فیلم “درخت گردو” به بمباران سردشت اشاره داشت، اما من می خواستم به بعد از این حادثه اشاره کنم و مشکلاتی که با آن درگیر هستند، اما این افراد به مرور زمان فوت می کردند و این برای من فیلمساز که نمایش سختی های آن ها دغدغه من شده بود، ناراحت کننده بود. ما خرداد 1402 چند بار در مرحله پیش تولید به سردشت رفتیم و 12 تا 14 روز در آنجا فیلمبرداری کردیم و کار با دو دوربین ضبط شد.»

سعیدزاده همچنین درباره پذیرش تهیه کنندگی فیلم اظهار کرد: «”کاژه” روایتی تلخ از افرادی است که در کشور ما زندگی می کنند اما به نوعی دیگر، چرا که هر روز منتظر مرگ یکی از خودشان هستند.»

این کارگردان درباره روند تحقیق و نگارش فیلمنامه توضیح داد: «دوستی به نام آقای هیمن در طول این راه ما را همراهی کرد و اسناد، مدارک و پیشینه سردشت را در اختیار ما گذاشت و افرادی را که هنوز جانباز بودند و 36 سال با ماسک زندگی می کردند به ما معرفی کرد که بسیار در روند نگارش فیلمنامه کمک کرد.»

36 سال بعد از یک حادثه تلخ/ در نشست فیلم «کاژه» چه گذشت

سعیدزاده درباره واقعی بودن کاراکترها بیان کرد: «ازآنجایی که بعد از جنگ ارتباط با عراق دوستانه شد، ما از یک بعثی استفاده کردیم که کاراکتر واقعی بود. در روستایی کار می کردیم که نزدیک کردستان عراق و منطقه امنیتی بود و همین کار ما را سخت کرد.»

پرویز ابراهیمی، دستیار و سرپرست گروه کارگردانی این فیلم درباره وظایف خود گفت: «ما در شرایط سختی کار کردیم چون هم مسافت روستا به سردشت دور بود و باید مسیری را طی می کردیم و همین که فراهم کردن تجهیزات برایمان دشوار بود، اما نمایش دردی که این افراد می کشند ما را به سمتی برد که دلی کار کنیم.»

او همچنین درباره مسیولان و همکاری آن ها توضیح داد: «این فیلم را برای مردمان شهر سردشت ساختیم و بسیار به ما کمک کردند، اما مسیولان با وجود قول هایی که به ما داده بودند هیچ همکاری نکردند.»

سعیدزاده ادامه داد: «ما در زمان تعطیلی رسمی به این شهر رفتیم و این باعث شد مسیولان به طور کامل به ما کمک نکنند، اما وقتی مردم پای کار آمدند و پدرها و پدربزرگ هایی که شیمیایی بودند و دغدغه شان این بود که فیلمسازی از تهران به این منطقه مرزی آمده است تا ضعف ها را نشان دهد، جذاب بود. از سوی دیگر ما با مردم همدل شده بودیم و اتفاقی که رقم خورد این بود که تا ساعات پایانی شب درگیر فیلمبرداری بودیم و حس خستگی نمی کردیم؛ بنابراین دیگر به سراغ مسیولان هم نرفتیم تا پای کار باشند.»

نخستین دوره جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی تا 30 اردیبهشت در پردیس سینمایی باغ کتاب ادامه دارد.

بنیاد ایران شناسی و موسسه فرهنگی هنری فصل هنر این رویداد سینمایی را با شعار «اقوام، ریشه ایران زمین» برگزار می کنند.

5757

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "36 سال بعد از یک حادثه تلخ/ در نشست فیلم «کاژه» چه گذشت" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "36 سال بعد از یک حادثه تلخ/ در نشست فیلم «کاژه» چه گذشت"، کلیک کنید.