14 عامل که باعث کُند شدن سوخت و ساز بدن شما می شود

14 عامل که باعث کُند شدن سوخت و ساز بدن شما می شود

آفتاب نیوز :

متابولیسم به این معناست که چگونه بدن شما غذا را به انرژی تبدیل می کند. غذا مواد مختلفی را مهیا می کند که برای ساخت، نگهداری و ترمیم بافت های بدن و همچنین عملکرد مناسب آن به کار می رود.

در ادامه به چند مورد از عواملی که متابولیسم را کند می کنند، خواهیم پرداخت.

* ژن های شما

اگر بدن شما در سوزاندن کالری هنگام استراحت یا خواب کند است، احتمالاً این ویژگی را از والدین خود و از طریق ژن هایتان دریافت کرده اید.

کاری که می توانید انجام دهید: از آنجایی که نمی توانید ژن های خود را تغییر دهید، روی عادات خود تمرکز کنید. یکی از بهترین راه ها برای تقویت متابولیسم، ورزش بیشتر است. به دنبال راه هایی باشید که فعالیت های روزانه خود را بیشتر کنید.

* هورمون ها

تغییر در هورمون های شما می تواند مصرف انرژی بدن شما را کند، کند که می تواند شما را خسته کند. برخی از شرایط مانند کم کاری یا پرکاری تیرویید و دیابت، بیماری های هورمونی هستند که بر متابولیسم شما تاثیر می گذارند. همچنین استرس نیز در این زمینه موثر است.

کار هایی که می توانید انجام دهید: اگر شرایط خاص پزشکی دارید به درمان خود ادامه دهید و استرس خود را نیز کاهش دهید.

* کم خوابی

خوب خوابیدن به متابولیسم شما کمک می کند تا ثابت بماند. وقتی شب ها بیدار بمانید، برای بدنتان سخت تر می شود که از انرژی به خوبی استفاده کند که می تواند احتمال ابتلا به شرایطی مانند دیابت و چاقی را بیشتر کند.

آنچه می توانید انجام دهید: بیشتر بزرگسالان به 7-9 ساعت خواب در طول شبانه روز نیاز دارند. اگر روزانه این مقدار نمی خوابید، یک هفته آن را امتحان کنید و ببینید چقدر احساس بهتری خواهید داشت.

* رژیم های غذایی سخت

نحوه کاهش وزن مهم است. اگر به اندازه کافی غذا نمی خورید، متابولیسم شما به آرامی تغییر می کند. رژیم های غذایی سخت به خصوص زمانی که ورزش می کنید به بدن شما می آموزد که به کالری کمتر بسنده کند. این وضعیت می تواند نتیجه معکوس داشته باشد، زیرا بدن شما به سختی آن کالری را از دست می دهد که کاهش وزن را سخت تر می کند.

کاری که می توانید انجام دهید: اگرچه ممکن است بیشتر طول بکشد، اما برنامه کاهش وزن خود را به جای شدید، واقع بینانه تنظیم کنید.

* نمک دریا

نمک دریا مورد علاقه بسیاری از افراد است. نمک دریا فاقد ید است که تیرویید برای مدیریت متابولیسم به آن نیاز دارد.

کاری که می توانید انجام دهید: تنها کمی نمک خوراکی یددار این نیاز را برآورده می کند. همچنین می توانید از یک غذای غنی از ید مانند میگو نیز استفاده کنید.

* کم آبی بدن

بدون H 2 O کافی، متابولیسم شما می تواند متوقف شود. برخی مطالعات نشان می دهد که به بدن در سوزاندن انرژی کمک می کند و باعث کاهش وزن می شود. در هر دمایی، آب همچنین به سیر شدن شما کمک می کند، بنابراین کمتر غذا می خورید.

کاری که می توانید انجام دهید: آب کافی در طول روز بنوشید. همچنین می توانید غذا هایی که به طور طبیعی غنی از آب هستند مانند هندوانه یا خیار، بیشتر بخورید.

* کافیین زدایی

کافیین باعث افزایش متابولیسم می شود و در صورت مصرف زیاد محصولاتی که کافیین زدایی شده اند، کافیین را که موتور متابولیک شما را به کار می اندازد از دست خواهید داد. با این حال به یاد داشته باشید که باید در مصرف کافیین هم محتاط بود، چون برخی تحقیقات نشان می دهد که قهوه می تواند بر سطح قند خون تاثیر بگذارد؛ بنابراین اگر دیابت دارید، ممکن است لازم باشد تا مصرف آن را محدود کنید.

کار هایی که می توانید انجام دهید: اگر نمی توانید مصرف کافیین را مدیریت کنید، روی توصیه های دیگر تمرکز کنید. عوامل زیادی می توانند به متابولیسم شما کمک کنند.

* کمبود کلسیم

کلسیم یک ماده مغذی کلیدی برای متابولیسم سریع است. با این حال، بسیاری از مردم آن را به اندازه کافی دریافت نمی کنند.

کاری که می توانید انجام دهید: می توانید کلسیم را از طریق مصرف شیر و لبنیات دریافت کنید. همچنین از طریق مصرف بسیاری از غذا ها نیز می توان کلسیم دریافت کرد.

* دارو ها

برخی دارو ها می توانند متابولیسم شما را کاهش دهند. این ها شامل بسیاری از دارو های ضد افسردگی و برخی از دارو های ضد روان پریشی است که پزشکان برای درمان اسکیزوفرنی تجویز می کنند. بسیاری از دارو های دیگر مانند دارو هایی که ضربان قلب را کاهش می دهند نیز می توانند چنین تاثیری داشته باشند.

چه کاری می توانید انجام دهید: اگر فکر می کنید دارو های های شما ممکن است مشکل ساز باشند، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است چیزی وجود داشته باشد که بتوانید به جای آن دارو استفاده کنید.

* کاهش کربوهیدرات ها

مطمینا کاهش کربوهیدرات های ناسالم می تواند به شما در مدیریت وزن و سوزاندن سریعتر چربی کمک کند، اما بدن شما برای ساختن انسولین به آن ها نیاز دارد. اگر همیشه از کربوهیدرات کم استفاده کنید، این هورمون کلیدی را کمتر می سازید. در نتیجه متابولیسم شما متوقف می شود و به اندازه گذشته کالری نمی سوزانید.

کاری که می توانید انجام دهید: کربوهیدرات های خود را از میوه ها، سبزیجات و غلاتی که سرشار از مواد مغذی هستند مانند سیب زمینی شیرین و آرد گندم کامل دریافت کنید. آن ها متابولیسم شما را کنترل می کنند.

* شب گرد بودن

شب گردی چرخه طبیعی خواب و بیداری بدن شما را به هم می زند. این تغییرات می تواند منجر به متابولیسم کند و مشکلات دیگری مانند دیابت و چاقی شود.

کاری که می توانید انجام دهید: ساعت بدن خود را تنظیم کنید. با پزشک خود در مورد حل این عارضه و روش های بهبودی مشورت کنید.

* تغییر زمان غذا خوردن

«زمانِ» غذا خوردن به اندازه نوع مواد غذایی که می خورید، مهم است. نادیده گرفتن وعده های غذایی یا خوردن یک لقمه در حال حرکت باعث ایجاد مشکل می شود. تغییر تایم وعده های غذایی می تواند متابولیسم شما را خراب کند و خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

کاری که می توانید انجام دهید: وعده های غذایی منظم با خانواده خود در نظر بگیرید و به آن پایبند باشید.

* استرس مزمن

هنگامی که در شرایط استرس زا هستید، بدن شما هورمونی به نام «کورتیزول» می سازد. این به معنای افزایش سریع انرژی است، اما اگر در یک موقعیت پراسترس گیر کرده اید، بدن فکر می کند هنوز باید بجنگید، بنابراین به تولید کورتیزول ادامه می دهد. سطوح بالای این هورمون استفاده از انسولین را برای بدن دشوارتر می کند. این شرایط متابولیسم شما را کند می کند و باعث افزایش وزن می شود.

کاری که می توانید انجام دهید: راه هایی را بیابید که بتوانید استرس را از بین ببرید. نفس عمیق بکشید و کاری را که دوست دارید، انجام دهید.

* رژیم غذایی پرچرب

خوردن غذا های چرب مانند همبرگر های چرب و شیرینی ها هرگز ایده خوبی برای یک رژیم غذایی سالم نیست. غذا های چرب چگونگی تبدیل غذا ها و مواد مغذی را در بدن شما تغییر می دهند. توانایی بدن شما برای استفاده از انسولین نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. این وضعیت، مقاومت به انسولین نامیده می شود و با چاقی و دیابت مرتبط است و در نهایت این اختلال به کند شدن متابولیسم منجر می شود.

کاری که می توانید انجام دهید: میوه ها و سبزیجات بیشتری بخورید و آب بیشتری بنوشید. لوبیا و فلفل نیز گزینه های خوبی هستند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "14 عامل که باعث کُند شدن سوخت و ساز بدن شما می شود" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "14 عامل که باعث کُند شدن سوخت و ساز بدن شما می شود"، کلیک کنید.