کدام کشورها بزرگترین منابع طبیعی را دارند؟

ایران با داشتن منابع طبیعی به ارزش 27.3 تریلیون دلار، در میان کشورهایی است که بزرگترین منابع طبیعی را در جهان دارند.

به گزارش زندگانی، منابع طبیعی کالاها و مواد خام مورد استفاده برای ساختن هر آنچه استفاده می کنیم، از کالاهای میانی گرفته تا محصولات نهایی هستند. این منابع در زمین و در ذخایری یافت می شوند که هنوز استخراج نشده اند.

منابع تجدید پذیر، منابعی نظیر انرژی خورشیدی، انرژی بادی و انرژی برق آبی هستند که با استفاده شدن، کاهش پیدا نمی کنند. منابع غیر تجدیدپذیر مانند سوختهای فسیلی و فلزات استخراج شده، دارای ذخایر محدود هستند که با استخراج، تقلیل پیدا می کنند. منابع طبیعی در سراسر جهان یافت می شوند، با این حال، در نتیجه در نتیجه فرآیندهای زمین شناسی، کاهش پیدا می کنند.

وب سایت اینوستوپدیا در گزارشی بر اساس آمار استاتیستا، به معرفی 10 کشوری پرداخته که تا سال 2021، بیشترین منابع طبیعی ارزشمند را داشته اند.

روسیه

طبق تخمین استاتیستا، ارزش ذخایر منابع طبیعی روسیه، 75 تریلیون دلار برآورد شده است. این ذخایر شامل زغال سنگ، نفت، گاز طبیعی، طلا، الوار و فلزات خاکی نادر است. وزارت منابع طبیعی و محیط زیست روسیه، تخمین بسیار پایین تر 910 میلیارد دلار را در سال 2019 ارایه دکرد.

روسیه، بزرگترین ذخایر گاز طبیعی در جهان را به میزان 1.32 کوادریلیون فوت مکعب در اختیار دارد که نزدیک به 20 درصد از کل ذخایر جهان در سال 2020 بود. روسیه همچنین دومین ذخایر بزرگ طلای جهان را به میزان 6800 تن در اختیار دارد که معادل بیش از 12 درصد از کل ذخایر جهان تا سال 2021 بود.

روسیه با سهم 12 درصدی از عرضه جهانی نفت در سال 2020، سومین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان است. این کشور ششمین ذخایر نفت قطعی جهان به میزان 107.8 میلیارد بشکه را در اختیار دارد. در الماس های صنعتی، این کشور در یک سوم از تولید جهانی در سال 2021 سهم داشته و 61 درصد از ذخایر این کالا را در اختیار دارد.

آمریکا

ارزش برآورد شده منابع طبیعی آمریکا، 45 تریلیون دلار است که تقریبا 90 درصد از آنها، الوار و زغال سنگ است. در واقع، آمریکا تا سال 2020، تولیدکننده بزرگ زغال سنگ بوده است و بزرگترین ذخایر قطعی زغال سنگ در جهان را دارد. منابع طبیعی دیگر این کشور شامل ذخایر قابل توجه مس، طلا، نفت و گاز طبیعی است. همچنین در این فهرست سرب، مولیبدن، فسفات، عناصر خاکی نادر، اورانیوم، بوکسیت، آهن، جیوه، نیکل، پتاس، نقره، تنگستن، روی، نفت، گاز طبیعی، الوار و زمین زراعی دیده می شود.

عربستان سعودی

عربستان سعودی یک کشور کوچک در خاورمیانه و کمی بزرگتر از مکزیک است. ارزش منابع طبیعی این کشور به خصوص نفت، 34.4 تریلیون دلار برآورد شده است. این کشور از زمان کشف نفت در سال 1938، صادر کننده بزرگ بوده است.

عربستان سعودی 15 درصد از ذخایر نفت جهان را تا سال 2020 در اختیار داشته و اقتصاد این کشور به شدت به صادرات نفت خود متکی است. با این حال، ظرفیت و پالایش گاز طبیعی از سال 2015 افزایش یافته و ظرفیت نفت کاهش یافته است. منابع طبیعی دیگر عربستان سعودی شامل مس، فلدسپار، فسفات، نقره، گوگرد، تنگستن و روی است.

کانادا

کانادا کشور وسیعی است که ارزش منابع طبیعی آن 33.2 تریلیون دلار برآورد شده است. این کشور دارنده سومین ذخایر بزرگ نفت پس از ونزویلا و عربستان سعودی است. کالاهایی که این کشور در اختیار دارد، شامل مواد معدنی صنعتی مانند گچ، سنگ آهک، نمک سنگ و پتاس و همچنین مواد معدنی انرژی مانند زغال سنگ و اورانیوم است.

فلزات در کانادا شامل مس، سرب، نیکل و روی و فلزات گرانبها مانند طلا، پلاتین و نقره است. کانادا تولید کننده بزرگ گاز طبیعی است.

ایران

ایران منابع طبیعی به ارزش 27.3 تریلیون دلار دارد. این کشور در سال 2020، پنجمین کشور تولیدکننده بزرگ نفت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بود. همچنین ایران، سومین تولید کننده بزرگ گاز طبیعی جهان تا سال 2020 بود. منابع طبیعی دیگر شامل زغال سنگ، کروم، مس، سنگ آهن، سرب، منگنز، روی و گوگرد است. زمین زراعی، پسته، زعفران و میوه هک در این ارزش برآورد شده، به حساب آمده است. یک رابطه طبیعی بین اقتصاد و منابع طبیعی جهان وجود دارد. همچنان که اقتصاد جهانی رشد می کند، تقاضا برای کالاها افزایش پیدا می کند.

چین

تخمین زده می شود منابع طبیعی چین 23 تریلیون دلار ارزش داشته باشد. زغال سنگ و عناصر خاکی نادر، 90 درصد از منابع طبیعی چین را تشکیل می دهند است. الوار و زمین زراعی، منابع طبیعی بزرگ دیگر چین هستند. همچنین، چین به دلیل منابع طبیعی آب خود، بزرگترین پتانسیل تولید برق آبی را در جهان دارد. منابع طبیعی دیگر چین شامل برنج، نفت، گاز طبیعی و مقادیر عظیمی از فلزات مانند طلا، آلومینیوم و مواد معدنی است.

برزیل

برزیل منابع طبیعی شامل طلا، آهن، نفت و اورانیوم به ارزش 21.8 تریلیون دلار دارد. این کشور در سال 2019، هشتمین تولید کننده بزرگ نفت در جهان بود. برآوردی در سال 2018 نشان داد که 61.9 درصد از زمینهای این کشور، جنگلی و 23.5 درصد، مراتع دایمی بوده است. صنعت معدن برزیل به بوکسیت، پلاتین، مس، طلا، آهن و قلع متمرکز است.  الوار هم یک منبع طبیعی ارزشمند است. برزیل ظرفیت نصب شده عظیم تولید برق آبی دارد.

استرالیا

استرالیا منابع طبیعی شامل زغال سنگ، الوار، مس، سنگ آهن، طلا و اورانیوم به ارزش 19.9 تریلیون دلار دارد. استرالیا که حدود 80 درصد اندازه آمریکا است، تولیدکننده بزرگ نفت و گاز طبیعی مایع(ال ان جی) به شمار می رود. ذخایر نفت قطعی این کشور تا پایان سال 2021، حدود 2.4 میلیارد بشکه برآورد شد. این کشور همچنین بزرگترین صادرکننده بزرگ زغال سنگ بوده و سهم 29 درصدی از صادرات جهانی زغال سنگ دارد. منابع طبیعی دیگر استرالیا شامل آلومینا، سنگ آهن، مس، قلع، طلا، نقره، اورانیوم، نیکل، تنگستن، عناصر خاکی نادر، ماسه های معدنی، سرب، روی و الماس است.

عراق

عراق 15.9 تریلیون دلار منابع طبیعی دارد. زمین بیابانی این کشور سرشار از ذخایر نفت، گاز طبیعی، فسفات و گوگرد است. عراق دومین تولید کننده بزرگ نفت در اوپک است. این کشور به عنوان پنجمین ذخایر قطعی نفت در جهان را داشته و وابستگی بالایی به درآمدهای نفتی دارد.

ونزویلا

این کشور آمریکای جنوبی منابع طبیعی به ارزش 14.3 تریلیون دلار دارد که شامل آهن، گاز طبیعی و نفت هستند. ونزویلا در سال 2020، صاحب بزرگترین ذخایر قطعی نفت در جهان شناخته شد اما تولید واقعی این کشور در نتیجه تحریم های آمریکا، کاهش یافته است. ونزویلا همچنین دهمین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان را دارد. منابع طبیعی دیگر این کشورشامل سنگ آهن، طلا، بوکسیت، برق آبی و الماس است.

 ارزش منابع طبیعی کدام کشور بیشتر است؟

تخمین زده می شود که منابع طبیعی روسیه، 75 تریلیون دلار ارزش دارد و شامل نفت خام، گاز طبیعی، زغال سنگ و فلزات خاکی نادر است. این کشور در سال 2021، در تولید الماس های صنعتی، در رتبه سوم جهان قرار گرفت.

پایان خبر زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کدام کشورها بزرگترین منابع طبیعی را دارند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کدام کشورها بزرگترین منابع طبیعی را دارند؟"، کلیک کنید.