کارشناسی تصمیم جنجالی موعود علیه فولاد!

کارشناسی تصمیم جنجالی موعود علیه فولاد!

به گزارش خبرگزاری زندگانی؛ از شب گذشته و پس از جلسه هماهنگی پیش از بازی، خبری در مورد رنگ پیراهن دو تیم استقلال و فولاد در فضای مجازی منتشر شد که واکنش های مختلفی را برانگیخت. تیم فولاد همچون دو بازی قبلی برابر آلومینیوم و تراکتور (که با یک تساوی و یک شکست همراه شد)، تصمیم گرفت پیراهن رنگ مشکی را برای خود انتخاب کند اما این موضوع با مخالفت صریح تیم میزبان و به خصوص سرمربی این تیم همراه شد.

به نقل از ورزش سه در نهایت اما همه چیز به روز بازی کشیده شد و برخلاف آنچه در جلسه هماهنگی تصمیم گرفته شد و حتی فولاد با لباس مشکی پای به رختکن گذاشت، تیم میهمان لباس قرمز بر تن کرد تا به مصاف آبی پوشان استقلال برود. این در حالی است که سیدحسین حسینی هم رنگ لباس سبز یشمی را برتن کرده است.

این موضوع در بین کارشناسان داوری به رای و مشورت گذاشته شده و آنها بر اساس اطلاع قانونی و همچنین تجربه شخصی، نظرات خود را بیان می کنند. دیدگاه آنها را بخوانید:

محمدرضا ابوالفضلی: جایی در قانون نوشته نشده که داور می تواند رنگ پیراهن را تغییر دهد. جلسه قبل از بازی ناظر بازی و ناظر داور حضور دارند و در آن جلسه، هر کدام از تیمها یک نمونه از رنگ البسه تیمشان می آورند و این لباس را به ناظر بازی و داوری نشان می دهند و به تفاهم می رسند. بعد در روز بازی اگر رنگ لباس . ناظر بازی مسیولیت تعیین رنگ لباس را دارد و مثلا در بازیهای جام جهانی هم اطلاع می دهند که رنگ پیراهن دو تیم این رنگ است و شما داوران بهتر است فلان رنگ را بپوشید. این البته در قانون نیامده اما اولویت معمولا با رنگ لباس تیم است، یعنی اگر یک تیم تصمیم بگیرد سفید بپوشد و تیم میهمان هم مشکی، اگر دروازه بان تیم میزبان ناگهان بگوید من هم مشکی می پوشم، معمولا رنگ لباس دروازه بان را تغییر می دهند نه یک تیم را.

محمدحسین ترابیان: داور می تواند تشخیص بدهد که دو رنگ لباس کاملا به یکدیگر نزدیک است و نه اینکه رنگ لباس را تعیین کند، بلکه بگوید که باید رنگ پیراهن تغییر کند. رنگ آبی و مشکی خیلی به یکدیگر نزدیک است و تشخیص آن برای داور دشوار است و به همین خاطر این تصمیم گرفته شده است. ممکن است داور رنگ لباس دروازه بانی را هم ببیند و تشخیص دهد که رنگها به یکدیگر نزدیک است و این اختیار را به تیم میزبان بدهد که رنگ خود را انتخاب کند تا بر اساس آن تیم میهمان رنگ لباسش را تغییر دهد.

ابراهیم میرزابیگی: شاید رنگ ها نزدیک به هم باشند و ممکن است رنگ پیراهن استقلال که آبی سیر است، در کنار رنگ مشکی روی تصمیمات تاثیر بگذارد، مخصوصا برا کمک داوران در تشخیص آفساید. اما باید این نکته را در نظر بگیریم که اگر شب قبل بازی رنگ پیراهن ها در جلسه هماهنگی پیش از بازی تعیین شده، باید همان پیراهن پوشیده شود، چراکه نماینده مسابقه و ناظر داوری در جلسه حضور داشته اند و درست نیست باز هم در آستانه بازی تغییر ایجاد شود. در خصوص رنگ لباس داوران هم داوران سه رنگ لباس دارند و می توانند بر اساس رنگ لباس تیم ها تغییر بدهند اما باز هم تاکید می کنم همه این تصمیمات باید شب قبل گرفته شود.

حسین عسگری: تیم ها بر اساس بخشنامه قبل از شروع فصل، پیراهن اول و دوم خودشان را مشخص می کنند. قانون صراحتا گفته باید رنگ پیراهن ها کاملا از دید داور،بازیکنان و حتی تلویزیون و بیننده که بازی را نگاه می کند ،رنگ ها برایش واضح باشد. داور نمی تواند رنگ پیراهن تیم را تعیین کند اما می تواند بگوید این رنگ ها دید من را دچار مشکل می کند. باید پیرهن ها را کنار هم بگذاریم و ببینیم چقدر به هم شبیه هستند. اگر در این شرایط داور تشخیص بدهد رنگ ها شبیه هم هسنند، باید اعلام کند که عوض کنند.

تورج حق وردی: داور وقتی وارد زمین می شود باید شرایط برای قضاوتش مناسب باشد. مشکی و آبی به هم نزدیک هستند و از طرفی در بحث پخش تلویزیونی هم تاثیرگذار است. نکته دیگر اینکه فولاد همیشه قرمز می پوشد و این اصرار برای پوشیدن پیراهن مشکی می تواند دلایل غیرفوتبالی داشته باشد که درست نیست. من فکر می کنم نظر آقای بنیادی فر درست و خوب بوده است. البته اگر موضوع شباهت با لباس داوران مطرح باشد، تیم داوری می تواند متعادل رفتار کند و رنگ لباسش را تغییر بدهد اما شباهت رنگ لباس تیم ها می تواند مشکل ایجاد کند.

سعید علینژادیان: اگر رنگ پیراهن دو تیم به یکدیگر نزدیک باشد، حتی اگر در جلسه قبل از بازی تصمیم گیری شود، حتی یک ساعت دو ساعت قبل از بازی هم داور می تواند رنگ پیراهن را تغییر دهد. در نهایت داور کاملا این اختیار را دارد که رنگ پیراهن دو تیم را تغییر دهد.

257 251

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کارشناسی تصمیم جنجالی موعود علیه فولاد!" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کارشناسی تصمیم جنجالی موعود علیه فولاد!"، کلیک کنید.