چه بخوریم تا قلب سالمی داشته باشیم؟

چه بخوریم تا قلب سالمی داشته باشیم؟

آفتاب نیوز :

نخستین علت مرگ و میر در دنیا بیماری های قلبی عروقی هستند؛ به بیان دیگر، انسان ها در سرتاسر جهان بیشتر از هر علت دیگری به دلیل بیماری های قلبی عروقی جان خود را از دست می دهند.

حدود سه چهارم مرگ ومیر های ناشی از بیماری های قلبی در کشور هایی با سطح اقتصادی پایین یا متوسط اتفاق می افتد در حالی که اغلب بیماری های قلبی و عروقی قابل پیشگیری هستند و با توجه به عوامل خطری مانند مصرف دخانیات، رژیم غذایی نامناسب، چاقی و اضافه وزن، بی تحرکی و مصرف الکل می توان میزان مرگ ومیر ناشی از این بیماری ها را کاهش داد.

بیماری های قلبی و عروقی گروهی از بیماری های مرتبط با یکدیگر شامل آترواسکلروز، پرفشاری خون، بیماری ایسکمی قلبی، بیماری عروق محیطی و نارسایی قلبی است که برای کنترل این بیماری ها توصیه می شود افراد بالای دو سال سبک زندگی و رژیم غذایی سالم داشته باشند.

برای پیشگیری و کنترل این بیماری ها از توصیه های زیر پیروی کنید:

از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی کنید

ویژگی های این رژیم شامل افزایش تعداد میوه و سبزیجات (عمدتاً تازه) با تاکید بر سبزیجات ریشه ای و سبز، غلات سبوس دار، ماهی های چرب (سرشار از امگا 3)، مصرف کمتر گوشت قرمز و تاکید بر گوشت بدون چربی، کاهش مصرف لبنیات پرچرب، مصرف زیاد آجیل و حبوبات، استفاده از روغن زیتون، کانولا، گردو یا مارگارین مخلوط با روغن کلزا یا روغن بذر کتان است.

از رژیم غذایی DASH پیروی کنید

این الگوی غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات، محصولات لبنی کم چرب، غلات سبوس دار، ماهی، آجیل، بادام زمینی و حاوی مقادیر کم پروتیین حیوانی و قند است.

استرس را کنترل کنید

استرس منجر به تولید هورمون هایی می شود که ضربان قلب، فشار خون و قابلیت تحریک قلب را افزایش می دهند.

دیابت را کنترل کنید

دیابت یک عامل خطر مستقل برای بیماری های قلبی عروقی است. همه انواع دیابت خطر بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهند.

وزن خود را کنترل کنید

چاقی با ابتلا به بیماری های قلبی عروقی ارتباط مستقیم دارد. حتی کاهش وزن اندک می تواند در کنترل این بیماری ها موثر باشد. مصرف پروتیین های حیوانی پرچرب (گوشت و لبنیات پرچرب) را کاهش دهید. دریافت فیبرغذایی را افزایش دهید. میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل منابع عمده فیبر هستند. مصرف آنتی اکسیدان ها را افزایش دهید.

مصرف نمک را محدود کنید

از کمبود ویتامین D پیشگیری کنید

به منظور پیشگیری از کمبود افراد باید ماهانه یک پرل 50 هزار واحدی ویتامین دی مصرف کنند.

فعالیت بدنی کافی داشته باشید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چه بخوریم تا قلب سالمی داشته باشیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چه بخوریم تا قلب سالمی داشته باشیم؟"، کلیک کنید.