چرا شاهنامه آخرش خوش است؟

چرا شاهنامه آخرش خوش است؟

محمدعلی اسلامی ندوشن معتقد است « اگر گفته شده است که «شاهنامه آخرش خوش است.» برای آن است که عنصر گناهکار بی مجازات نمانده و جبهه بدی مغلوب شده است.»

به گزارش زندگانی، بیست وپنجم اردیبهشت در تقویم رسمی کشورمان به عنوان «روز بزرگداشت فردوسی و پاسدداشت زبان فارسی» نامگذاری شده است و به همین مناسبت بخشی از کتاب «چهار سخنگوی وجدان ایران (فردوسی، مولوی، سعدی و حافظ) نوشته محمدعلی اسلامی ندوشن را درباره حکیم فردوسی می خوانیم

 او در این کتاب فردوسی را «سخنگوی پیروزی نیکی بر بدی» می خواند و او را پدیده استثنایی می خواند که طی چند هزار بیت توانسته، زندگی فرهنگی و تاریخی یک قوم را به بیان آورد. شاهنامه همه مسایل نه تنها ایران، بلکه مسایلی را که مورد ابتلای بشر است در برمی گیرد. فردوسی کسی است که بیشترین حق را برگردن ملت ایران دارد، زیرا بدون او و بدون کتاب او، این کشور آنچه را که در طی این چند هزار سال بوده، نمی بود. دلیلی آن روش است: زیرا شخصیت و قومیت ایرانی تکوین پیدا کرد و تشکیل شد.

 او درباره اینکه «چرا شاهنامه آخرش خوش است؟» نوشته است: نبرد نیکی با بدی که هسته مرکزی شاهنامه را تشکیل می دهد در انتها به پیروزی و نفع نیکی خاتمه پیدا می کند، به این علت گفته شده که «شاهنامه آخرش خوش است». هسته مرکزی، جنگ ایران و توران است، ولی پیش از آن مراحل دیگری در کار است. اولین مرحله جنگ با دیوان است که  تهورس قهرمان آن است. بعد ماجرای ضحاک با کاوه و فریدون. بعد جنگ خانواده فریدون که به کشته شدن ایرج منجر می شود، و بعد جنگ ایران و توران بر سر کشته شدن سیاوش بیگناه، و ادامه آن که بالاخره به مجازات گناهکاران منجر می شود و پیروزی جبهه نیکی را که ایرانی ها باشند بر بدی که تورانی ها باشند، تحقق می بخشد. ایرانی ها در طی دوران درازی این کوشش و تلاش را دارند برای آنکه نیکی را بر بدی پیروز گردانند، به هر قیمت که شده، زیرا اگر آنچه اصول زندگی است به هم بخورد کل مفهوم زندگی بشر بهم خواهد خورد. پس اگر گفته شده است که «شاهنامه آخرش خوش است.» برای آن است که عنصر گناهکار بی مجازات نمانده، و جبهه بدی مغلوب شده است.

 پایان خبر زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا شاهنامه آخرش خوش است؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا شاهنامه آخرش خوش است؟"، کلیک کنید.