چالوس با زلزله های 3 و 3.7 لرزید/ثبت 5 زمینلرزه در خوی استان آذربایجان غربی

چالوس با زلزله های 3 و 3.7 لرزید/ثبت 5 زمینلرزه در خوی استان آذربایجان غربی

در هفته گذشته چالوس استان مازندران با دو زلزله 3 و 3.7 لرزید و در خوی استان آذربایجان غربی دو زلزله به بزرگای 2.7 و زلزله های 2.8،2.9 و 4.2 رخ داد.

به گزارش زندگانی، در هفته گذشته چالوس استان مازندران بعد از زلزله ای به بزرگای 3 در عمق 9 کیلومتری با زمینلرزه دیگری به بزرگای 3.7 لرزید. به گفته دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفت وگو با زندگانی، گسل اصلی مرز شمالی استان مازندران شامل گسل های «مازندران»، «کاسپین» و «خزر» یک گسل راندگی پنهان است که لغزش عمودی دو میلی متر در سال و متوسط افقی 3 میلی متر در سال را نشان می دهد. در جنوب البرز، امتداد گسل های «آستانه»، «فیروزکوه»، «مشا» و «طالقان» و از شرق به غرب از میزان لغزش 5 تا 2 میلی متر در سال تخمین زده شده است.

وی خاطر نشان کرد: مهمترین گسل های لرزه زا در منطقه البرز مرکزی شامل گسل های زیر می شود:

* گسل شمال البرز
* گسل کاسپین (مازندران)
* گسل لاریجان
* گسل لار
* گسل مشا
* گسل کندوان
* گسل بلده

در خوی استان آذربایجان غربی دو زلزله به بزرگای 2.7 و زلزله های 2.8، 2.9 و 4.2 به ثبت رسید و کیانشهر استان کرمان با زلزله 3.9 و کنگ استان هرمزگان با زلزله ای به بزرگای 3.5 لرزیدند.

جزییات زلزله های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه اول اردیبهشت

کنگ استان هرمزگان با زلزله ای به بزرگای 3.5 در عمق 20 کیلومتری لرزید و کانون آن در 27 کیلومتری کنگ، 33 کیلومتری بندر لنگه و 47 کیلومتر جزیره تنب بزرگ این استان بوده است.

خوی استان آذربایجان غربی بعد از یک زلزله 2.7، زمینلرزه دیگری با بزرگای 4.2 در عمق 13 کیلومتری را تجربه کرد که رومرکز این رخداد لرزه ای در 10 کیلومتری خوی و 31 کیلومتری ایواوغلی استان آذربایجان غربی و 35 کیلومتری تسوج استان آذربایجان شرقی بوده است.

در مرزن آباد استان مازندران زلزله 2.7 رخ داد.

یکشنبه 2 اردیبهشت

در خوی استان آذربایجان غربی زلزله 2.8 به ثبت رسید.

معمولان استان لرستان با زلزله ای به بزرگای 3.2 در عمق 5 کیلومتری لرزید و کانون آن در 20 کیلومتری معمولان، 22 کیلومتری ویسیان و 24 کیلومتری خرم آباد این استان گزارش شد.

دوشنبه 3 اردیبهشت

در اینچه برون استان گلستان زلزله 2.9 رخ داد.

بهاباد استان یزد زمینلره ای به بزرگای 3.1 در عمق 11 کیلومتری را تجربه کرد که رومرکز این رخداد لرزه ای در 30 کیلومتری بهاباد و 40 کیلومتری بافق استان یزد و 74 کیلومتری کوهبنان استان کرمان بوده است.

در فین استان هرمزگان زلزله ای به بزرگای 3.7 در عمق 17 کیلومتری زمین به ثبت رسید و کانون آن در 27 کیلومتری فین، 41 کیلومتری قلعه قاضی و 44 کیلومتری بندرعباس این استان گزارش شد.

سه شنبه 4 اردیبهشت

در چلگرد استان چهارمحال و بختیاری زلزله ای به بزرگای 3 در عمق 8 کیلومتری به ثبت رسید و رومرکز آن در 33 کیلومتری چلگرد این استان، 38 کیلومتری قلعه خواجه و 65 کیلومتری لالی استان خوزستان بوده است.

در شوسف استان خراسان جنوبی زلزله 2.7 به ثبت رسید.

چالوس استان مازندران بعد از زلزله ای به بزرگای 3 در عمق 9 کیلومتری، زمینلرزه دیگری به بزرگای 3.7 در عمق 15 کیلومتری را تجربه کرد که کانون این رخدادهای لرزه ای در 6 کیلومتری چالوس، 11 کیلومتری نوشهر و 14 کیلومتری کلارآباد این استان بوده است.

چهارشنبه 5 اردیبهشت

در گتوند استان خوزستان زلزله 2.5 رخ داد.

در کیانشهر استان کرمان زلزله 3.9 در عمق 6 کیلومتری به ثبت رسید که رومرکز آن در 18 کیلومتری کیانشهر، 22 کیلومتری کوهبنان و 32 کیلومتری راور این استان گزارش شد.

جم استان بوشهر با زلزله ای به بزرگای 3.8 در عمق 20 کیلومتری زمین لرزید و کانون آن در 2 کیلومتری جم، 28 کیلومتری بندر کنگان و 32 کیلومتری بنک این استان گزارش شد. زلزله 2.7 از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه بوده است.

پنج شنبه 6 اردیبهشت

در بابامنیر استان فارس زلزله 2.7 و در جایزان استان خوزستان زلزله 2.5 به ثبت رسید.

جمعه 7 اردیبهشت

در خوی استان آذربایجان غربی دو زلزله 2.7 و 2.9 به ثبت رسید.

پایان خبر زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چالوس با زلزله های 3 و 3.7 لرزید/ثبت 5 زمینلرزه در خوی استان آذربایجان غربی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چالوس با زلزله های 3 و 3.7 لرزید/ثبت 5 زمینلرزه در خوی استان آذربایجان غربی"، کلیک کنید.