پیش بینی وزیر اقتصاد از نرخ ارز و تورم

پیش بینی وزیر اقتصاد از نرخ ارز و تورم

آفتاب نیوز :

بانک مرکزی می گوید افزایش نرخ دلار عامل اقتصادی ندارد.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: تحلیل همکارانم در بانک مرکزی اینگونه نیست که افزایش نرخ دلار عامل اقتصادی داشته باشد و متفاوت از این گفته ها است.

کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که افزایش نرخ دلار که تا 58 هزار تومان پیش رفت، نمی تواند تنها به دلیل تنش های سیاسی و نظامی در منطقه داشته باشد و از مهمترین دلایل این رشد دوباره نرخ دلار عوامل اقتصادی از جمله تورم است و تورم بالای 40 درصد بر کالایی مانند دلار هم اثرگذار است. پس از 8 ماه ثبات قیمتی با جرقه تنش های سیاسی اثر خود را بر آن نشان می دهد و همچنین افزایش نرخ دلار هم اثر خود را بر تورم می گذارد.

به همین دلیل است که وزیر اقتصاد کشورمان در آذرماه امسال اعلام کرد که شرط مهار تورم را منوط بر کنترل های سیاست های ارزی در بانک مرکزی است و در این باره به ایلنا گفته بود که مجموعه عوامل بر نرخ تورم هم عوامل بلندمدت که عمدتا بی انظباطی پولی و بودجه ای و نقدینگی است و عوامل کوتاه مدت که موضوع نرخ ارز بوده و تمام این عوامل اثرگذار است. تلاش دولت این است که هم عوامل بلند مدت و هم عوامل کوتاه مدت موثر در تورم را کنترل کند تا هدف سقف رشد نقدینگی 25 درصدی در سال 1402 را محقق کند.

پس از گذشت حدود 3 ماه از این اظهارات و با افزایش نرخ دلار، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد درباره اثرگذاری این رشد نرخ دلار بر سیاست های مهار تورم گفت: تلاش بانک مرکزی در جهت این است که نرخ دلار به قیمت های قبل برگردد و علایم و رفتار چند روز اخیر بازار هم نشان داده که اقدامات بانک مرکزی موثر واقع شده است.

وی افزود: بنابراین همچنان امیدواریم همان پیش بینی قبل درباره کنترل تورم 1402 محقق شود.

وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال که کارشناسان اقتصادی معتقدند این افزایش نرخ دلار عامل اقتصادی دارد و احتمال افزایش دوباره وجود دارد، تاکید کرد: تحلیل همکارانم در بانک مرکزی اینگونه نیست که افزایش نرخ دلار عامل اقتصادی داشته باشد و متفاوت از این گفته ها است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش بینی وزیر اقتصاد از نرخ ارز و تورم" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش بینی وزیر اقتصاد از نرخ ارز و تورم"، کلیک کنید.