پاسخ بانک مرکزی به ادعا مطرح شده از سوی همتی در روزنامه اعتماد

پاسخ بانک مرکزی به ادعا مطرح شده از سوی همتی در روزنامه اعتماد

اخیرا عبدالناصر همتی، رییس سابق بانک مرکزی ایران در ویدیویی که در شبکه های اجتماعی منتشر کرد از شکسته شدن رکورد چاپ پول در ایران در سال 1400 خبر داده و مدعی شد در سال گذشته دولت ابراهیم رییسی 142 هزار میلیارد تومان پول چاپ کرده و شایسته کسب عنوان «فوق سلطان چاپ پول» است!

به گزارش زندگانی، روابط عمومی بانک مرکزی در پاسخ به این ادعا خطاب به روزنامه اعتماد نوشت:

مدیرمسیول محترم روزنامه اعتماد

با سلام  واحترام

    پیرو انتشار مطلبی با عنوان “همه چیز خوب است” ” در روزنامه اعتماد مورخ 18 /02 /1403 و طرح ابهاماتی به نقل از اقای دکتر همتی در خصوص شکسته شدن رکورد چاپ پول توضیحاتی به شرح ذیل ارایه می گردد. که در راستای تنویر افکار عمومی و طبق قانون مطبوعات می بایست در آن روزنامه در همان صفحه و اندازه قلم منتشر شود:

اظهار نظر :

متاسفانه ملاحظه می شود که روزنامه اعتماد  به جای پرداختن به بحث های کارشناسی و ارایه تحلیل های علمی، با مبنا قرار دادن سخنان اشتباه و غیرکارشناسانه آقای همتی و رویکردی کاملا سیاسی و مغرضانه را در منعکس نمودن تحولات رخ داده در متغیرهای پولی کشور دنبال نموده است که این امر نه تنها کمکی به ارتقا آگاهی و تنویر افکار عمومی نمی کند، بلکه با ایجاد انتظارات منفی در جامعه، دارای آثار مخرب بر فضای اقتصادی کشور خواهد بود. لازم به ذکر است آقای همتی در دو سال و نیم گذشته به کرات اقدام به ارایه تحلیل ها و مقایسه های غلط در خصوص تغییرات مانده متغیرهای پولی نموده اند و بانک مرکزی نیز متعددا توضیحات لازم را در خصوص غیرصحیح بودن تحلیل ها و مقایسه های ارایه شده توسط ایشان بیان داشته است. به عنوان نمونه، مطلب زیر یکی از پاسخ های بانک مرکزی به مقایسه های آماری آقای همتی است که در تاریخ 3 /10 /1401 با عنوان “پاسخ بانک مرکزی به مقایسه مغالطه آمیز آقای همتی درباره پایه پولی، نقدینگی، ارز و تورم” انتشار یافته است:

“رییس کل اسبق بانک مرکزی (جناب آقای دکتر همتی) با انتشار یادداشتی در فضای مجازی با مقایسه غیرکارشناسی افزایش مانده پایه پولی و نقدینگی در هشت ماه ابتدایی سال 1401 نسبت به مدت مشابه در دو سال قبل (سال 1399)، خبر از خلق پول سه برابری در دوره حاضر می دهند. بر اساس این نوع منطق مقایسه و تحلیل، در سال 1399 معادل یک سوم کل دوران ریاست جمهوری آقای روحانی، 2.5 برابر کل دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، 17.6 برابر کل دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی و 100 برابر کل دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی خلق پول در اقتصاد رخ داده است”.

علی ایحال، فارغ از روش نادرست و مغالطه آمیز رییس کل سابق بانک مرکزی در تحلیل ارقام کل های پولی (مقایسه صرف سطح متغیرهای انباره و بی توجهی به تحولات رشد آنها در یک دوره زمانی)، بررسی روند رشد نقدینگی در دو سال گذشته حاکی از مدیریت باثبات نقدینگی و حرکت این متغیر کاملا مبتنی بر مسیر برنامه ریزی شده توسط بانک مرکزی بوده است. رجوع به ارقام رشد نقدینگی طی سال های 1398 الی 1400 و مقایسه آن با ارقام رشد نقدینگی طی سال های 1401 و 1402 می تواند معیار مناسبی برای قضاوت در خصوص مدیریت کل های پولی در دوران تصدی آقای همتی در بانک مرکزی و دوره کنونی باشد. بدون تردید، روند صعودی رشد نقدینگی و ثبت ارقام بی سابقه این متغیر در پایان سال 1399 و نیمه اول سال 1400 مسیله ای بس نگران کننده بود که تداوم آن می توانست اقتصاد کشور را با معضلات و مخاطرات گوناگونی مواجه سازد و ضمن افزایش نااطمینانی ها در تصمیمات خرد فعالان اقتصادی کشور، آثار مخربی بر متغیرهای کلان اقتصای بوجود آورد. حال که حدود دو سال از آن مقطع نگران کننده گذشته است، متغیرهای پولی کشور در وضعیت نسبتاً پایداری قرار گرفته اند و آمارها حاکی از تحقق اهداف بانک مرکزی در کنترل رشد نقدینگی و قرار گرفتن در محدوده های تعیین شده دارد. مرور مسیر طی شده نشان دهنده آن است که نرخ رشد دوازده ماهه نقدینگی از 42.8 درصد در پایان مهرماه 1400 طی یک روند نزولی به31.1 درصد در پایان سال 1401 و متعاقبا به 24.3 درصد در پایان سال 1402 رسیده است. ارقام فوق به خوبی بیانگر توفیق بانک مرکزی در اجرای سیاست کنترل مقداری ترازنامه بانکها و دستیابی به اهداف کنترل رشد کل های پولی و مدیریت رشد نقدینگی در محدوده هدف تعیین شده برای سال 1401 (30 درصد) و سال 1402 (25 درصد) می باشد. لازم به تاکید است که در تحلیل کل های پولی و تاثیر آن بر تورم، نقدینگی (که نمایانگر مجموع خلق پول بانکها و بانک مرکزی است) از اهمیت بالایی برخوردار است و متغیر مذکور است که به صورت سپرده در اختیار آحاد فعالین اقتصادی قرار دارد و قدرت خرید ایجاد می نماید.

در خصوص تحولات پایه پولی نیز لازم به توضیح است که رشد پایه پولی در نیمه دوم سال 1401 به دنبال اجرای سیاست های افزایش نسبت سپرده قانونی، روند صعودی را طی نمود و به رقم 45.0 درصد در فروردین ماه 1402 رسید. اما در ادامه، اثر متغیر مذکور بر رشد پایه پولی کاهش یافته، بطوریکه رشد پایه پولی در پایان اسفندماه 1402 به 28.1 درصد رسیده است. لازم به ذکر است، در سال گذشته بانک مرکزی مکررا در خصوص اینکه بخشی از افزایش رشد پایه پولی در بازه نیمه دوم سال 1401 و نیمه اول سال 1402 به معنای تزریق پول پرقدرت به اقتصاد نبوده، بلکه به واسطه افزایش نسبت سپرده قانونی رخ داده، توضیحات لازم را ارایه نموده است و

ملاحظه می شود که همانطور که بانک مرکزی از پیش اعلام کرده بود، نرخ رشد پایه پولی در پایان سال 1402 به زیر 30 درصد رسیده است. /6413934

نمودار – تحولات رشد نقدینگی و پایه پولی (درصد)

اداره روابط عمومی

   پایان خبر زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پاسخ بانک مرکزی به ادعا مطرح شده از سوی همتی در روزنامه اعتماد" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پاسخ بانک مرکزی به ادعا مطرح شده از سوی همتی در روزنامه اعتماد"، کلیک کنید.