نگاهی به زندگینامه حسین امیرعبداللهیان/ وزیرخارجه ای که در حین ماموریت به شهادت رسید

نگاهی به زندگینامه حسین امیرعبداللهیان/ وزیرخارجه ای که در حین ماموریت به شهادت رسید

به گزارش زندگانی به نقل از زندگانی، عصر روز یکشنبه 30 اردیبهشت ماه بالگرد حامل رییس جمهور که برای افتتاح «سد مرزی «قیز قلعه سی» به آذربایجان شرقی سفر کرده بود، در مسیر بازگشت در «جنگل دیزمار» در محدوده عمومی بین ورزقان و جلفا استان آذربایجان شرقی دچار سانحه شد.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی رییس جمهور، آیت الله آل هاشم امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی از جمله سرنشینان این بالگرد بودند.

در جریان این حادثه وزیر امور خارجه و دیگر سرنشینان این حادثه به شهادت رسیدند.

حسین امیرعبداللهیان در اردیبهشتِ 1343 در دامغان واقع در استان سمنان زاده شد.

امیرعبداللهیان دانش آموختهٔ کارشناسی روابط دیپلماتیک از دانشکده وزارت امور خارجه، کارشناسی ارشد روابط بین الملل از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در سال 1375 و دکترای روابط بین الملل از دانشگاه تهران بود.

کارشناس و معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد، معاون اداره اول سیاسی خلیج فارس وزارت امور خارجه، معاون دستیار ویژه وزیر امور خارجه در امور عراق، عضو کمیته سیاسی-امنیتی مذاکرات هسته ای ایران با EU3 (سه کشور اروپایی)معاون اداره کل خلیج فارس وزارت امور خارجه، عضو کمیته مذاکرات ایران، عراق و آمریکا در موضوع عراق، رییس ستاد ویژه عراق در وزارت امور خارجه، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بحرین، مدیر کل خلیج فارس و خاورمیانه وزارت امور خارجه، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه و دستیار ویژه رییس مجلس و مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی از جمله مسوولیت های امیر عبداللهیان از سال 1376 تا 1400 بوده است.

حسین امیرعبداللهیان که متاهل و دارای دو فرزند بود از سوم شهریور 1400 فعالیت خود به عنوان وزیر امور خارجه را در دستگاه دیپلماسی کشور آغاز کرد و تا 30 اردیبهشت 1403 مسولیت در این زمینه را برعهده داشت.

کتاب های «استراتژی مهار دوگانه آمریکا»، «دموکراسی متعارض ایالات متحده آمریکا در عراق جدید»، «ناکارآمدی طرح خاورمیانه بزرگ آمریکا» و «صبح شام» از جمله کتاب های تالیفی حسین امیر عبداللهیان بوده است.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نگاهی به زندگینامه حسین امیرعبداللهیان/ وزیرخارجه ای که در حین ماموریت به شهادت رسید" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نگاهی به زندگینامه حسین امیرعبداللهیان/ وزیرخارجه ای که در حین ماموریت به شهادت رسید"، کلیک کنید.