ناگفته هایی از عملیات جست و جو

ناگفته هایی از عملیات جست و جو

یکشنبه شب یکی از سخت ترین، خاص ترین و پیچیده ترین شب های مردم ایران به خصوص نیروهای امدادی بود. دقایق دلهره آور، ساعت هایی که به کندی می گذشت و مردمانی که چشم شان به دستان پرتلاش نیروهای امدادی بود؛ در آن ظهر اردیبهشتی و آن یکشنبه غم انگیز، قرمزپوشان هلال احمر به همراه دیگر نیروهای امدادی، روستاییان و نیروهای ارتش و سپاه یکی از عجیب ترین ماموریت های خود را آغاز کردند.

به گزارش زندگانی، شهروند نوشت: آنها در دل جنگل ها، کوه ها و راه های صعب العبور به دنبال مردان تاثیرگذار کشورشان می گشتند. ماموریتی که در دقایق و ساعت های اولیه با امید و انگیزه آغاز شد و در ساعات پایانی اما پر از اندوه و غم بود. امدادگرانی که با وجود سختی های زیاد، شرایط بد و لحظات دلهره آور اما از جان مایه گذاشتند و از هیچ کمکی دریغ نکردند تا بتوانند به رییس جمهور مملکت شان برسند. به آن مردان سیاست که جایی در دل کوه ماموریت مردمی شان به پایان رسیده بود. برای امدادگران اما لحظات سختی بود. آنهایی که در حوادث وحشتناک مختلف ماموریت های سنگین و سختی را اجرا کرده بودند، ولی این شب برایشان در تاریخ امدادرسانی هایشان به عنوان یک شب عجیب و سخت ثبت شد.

 عملیات جست وجو و نجات نفسگیری بود
از همان ساعات اولیه نیروهای امدادی در نزدیکی محل سقوط بالگرد حامل رییس جمهور و همراهانش حاضر شدند. هلال احمری ها دست به کار شدند و مردم را لحظه به لحظه در جریان این عملیات سخت قرار می دادند. با وجود آن همه سختی اما همه چیز روی نظم و برنامه پیش می رفت. دکتر پیرحسن کولیوند در گفت وگویی اختصاصی با خبرنگار «شهروند» روایتی تلخ از یک عملیات سخت را بازگو کرد: «از همین ابتدا باید بگویم که این یک عملیات جست وجو و نجات بسیار نفسگیری بود. کار بسیار سختی بود. منطقه صعب العبور بود. میدان دید به خاطر مه و ابر و بارندگی شدید بسیار کم بود. بالگرد حامل رییس جمهور و همراهانش نیز در ارتفاع 2500متری به کوه و صخره برخورد کرده بود که جای بسیار صعب العبوری محسوب می شد. در واقع این بالگرد در مه گم شده بود. هرچی می گشتیم و جست وجو می کردیم، چون در مه بود و میدان دید بسیار کم بود، پیدا نمی شد. من خودم در تمام لحظات آنجا بودم و می دیدم که چقدر شرایط پیچیده و سخت است.

طول و عرض جغرافیایی که به ما اعلام می کردند و لوکیشن هایی که می فرستادند، بسیار صعب العبور بود. با این حال، با توجه به نیروهای زیادی که داشتیم، توانستیم وسعت منطقه های زیادی را بررسی و جست وجو کنیم. از همه مهم تر اینکه آقای نامی، رییس سازمان مدیریت بحران، در تمام لحظات همراه من بود. بالای کوه می رفتیم، مجبور بودیم از دره عبور کنیم. در کل شرایط بسیار سخت بود و نهایتا پنج صبح امدادگران مان لاشه هلی کوپتر را از فاصله دور دیدند. به محض اینکه متوجه شدیم، سریع خودمان را به آنجا رساندیم. نیروهای هلال احمر فاصله 2 کیلومتری تا بالگرد را پس از حدود 40 دقیقه طی کردند و به محل پیکر مطهر شهدا رسیدند. خیلی سریع مراحل کشف و آزادسازی پیکرها انجام شد. پیکر آیت الله آل هاشم 100متر دورتر از بقیه افتاده بود. همه آنها را به منطقه امن منتقل کردیم و بعد از آن به آمبولانس ها و سپس به معراج شهدا منتقل کردیم. وقتی به بالگرد رسیدیم باز هم آقای نامی برای کشف و جابه جایی پیکرها کنارمان بود. تقریبا ساعت 10صبح بود که پایان عملیات جست وجو را اعلام کردیم. در این عملیات سخت همه همکاری کردند.»
 

امدادگران امید داشتند
او به همکاری روستاییان و بقیه نیز اشاره کرد و گفت: «به جز بچه های امدادگر هلال احمر، بسیج، سپاه و نیروهای محلی و روستاییان خیلی کمک می کردند. نیروهای جهادی ارتش و محلی ها بسیار کمک کردند. در آنجا حتی یک خانم از روستاییان شیر گاوشان را دوشید، گرم کرد و به بچه های ما صبحانه داد تا بتوانیم این عزیزان را سالم نجات دهیم. از طرفی در ساعت های اولیه روحیه بچه ها هم خوب بود. امید به زنده پیدا کردن این عزیزان داشتند. گویا آقای آیت الله آل هاشم یک تماس با آقای اسماعیلی رییس دفتر رییس جمهور داشت و گفته بود که زنده است. با توجه به شواهد و مشخصات تماس و مشخصاتی که خلبان بالگرد سوم می داد و اطلاعاتی که افراد محلی می دادند امید داشتیم که آنها را زنده پیدا کنیم. با این حال، همه با هم همکاری کردند. طوری بود که این همه سختی و گرفتاری مانع تعطیلی عملیات امداد نشد. یک لحظه وقفه وارد نشد. فقط عملیات مان به خاطر شرایط سخت کُند شد. بچه های ما به خاطر مه و باران و گل ولای مرتب دچار لیزخوردگی می شدند، ولی همه عملیات روی نظم پیش رفت. عملیات از ساعت 3 ظهر تا 10 صبح طول کشید، یعنی 19ساعت. بیش از دو هزار امدادگر در این عملیات همکاری کردند. این را هم بگویم که در عملیات جست وجو و رصد بالگرد ریاست جمهوری، از ظرفیت و تجهیزات هیچ کشور خارجی استفاده نشده، بلکه تمام فرآیند این عملیات با استفاده از توان، تخصص و تجهیزات هلال احمر انجام شد.»

تیم های امدادی و استمرار عملیات جست وجو در منطقه وقوع حادثه برای بالگرد حامل رییس جمهور در فاصله بین منطقه اردشیر – برازین از توابع ورزقان هر لحظه تقویت می شد. این منطقه در شرایط جوی بد، علاوه بر مه آلود و بارانی بودن، دارای بافت جنگلی و سنگلاخ بود و به همین دلیل از ظرفیت تیم های امداد کوهستان برای رسیدن به محل حادثه استفاده شد. همچنین تقسیم کار منظم بین نیروهای مسلح، فراجا و هلال احمر برای افزایش سرعت عملیات جست وجو انجام می شد. 73 تیم امدادی، در منطقه جست وجوی بالگرد حادثه دیده حضور داشتند که از این تعداد، 23 تیم آنست هلال احمر (سگ های زنده یاب) بودند که به همراه تجهیزات پیشرفته و تخصصی از تهران و استان های مجاور به منطقه وقوع حادثه اعزام شدند.
 

وقتی برگشتیم همه ناراحت بودیم

کاوه پورصادقی عضو تیم واکنش سریع هلال احمر استان اردبیل است که در همان ساعت های اولیه در محل حضور یافت. او درخصوص روند این عملیات به خبرنگار «شهروند» گفت: «ما به عنوان تیم واکنش سریع ساعت 4:18به منطقه اعزام شدیم. لوکیشینی که به ما اعلام کردند، مسیر بسیار صعب العبوری داشت. با این حال، به هر سختی بود خود را به آنجا رساندیم، اما به خاطر مه نمی توانستیم چیزی پیدا کنیم. ساعت 5:30صبح بود که تیم هلال احمر اردبیل یک شیء سفید رنگ در جنگل ها دیدند و گفتیم قطعا بالگرد است. ما نزدیک بودیم که لوکیشین را اعلام کردند و توانستیم به آنجا برسیم. پیمایش ما تا رسیدن به بالگرد دو ساعت طول کشید. از کوه دره عبور کردیم. هوا مه آلود و باران و گل بود، برای همین روند عملیات را کند می کرد، با این حال، مدیریت بسیار قوی بود. بچه ها خیلی خوب تیم بندی و به منطقه اعزام شدند. تجهیزات عالی بود. همه چیز در اختیارمان قرار داشت. تلاش مان این بود که آنها را زنده پیدا کنیم. خیلی شور و شوق زنده پیدا کردن را داشتیم. اما لحظات آخر دیگر سست شده بودیم. چون یکی از سرنشینان تماس گرفته بود، فکر می کردیم زنده هستند.

نیروهای سپاه و ارتش هم با ما بودند و مرتب دعا می کردیم. در زمان های پیمایش فقط دعا می کردیم. گاهی با ماشین و گاهی با پای پیاده از مسیرهای سخت عبور می کردیم. مانورهایی که سپاه می زد، به ما خیلی کمک کرد و باعث می شد منطقه روشن شود. ما بدون استراحت کار می کردیم. این عملیات برایمان خیلی خاص بود، چون داشتیم به دنبال رییس جمهورمان می گشتیم. انقدر شوق زنده پیدا کردن داشتیم که حتی غذا نمی خوردیم تا زمان را از دست ندهیم. هیچ کدام از ظهر همان روز تا ظهر فردایش غذا نخوردیم. وقتی برگشتیم هم همه ناراحت بودیم. باز هم نتوانستیم چیزی بخوریم. با وجود خستگی و گرسنگی، ولی باز هم چیزی نخوردیم. از طرفی نیروهای سپاه و لیدرهای محلی خیلی کمک کردند.»

در این عملیات مدیریت خیلی خوب بود
مهدی خدایی، نجاتگر هلال احمر آذربایجان شرقی نیز در گفت وگو با «شهروند» روایت دیگری از این عملیات داشت و گفت: «حوالی ساعت سه بود که به ما اعلام کردند همچین اتفاقی افتاده؛ ما جزو نخستین تیم هایی بودیم که اعزام شدیم. شرایط آب وهوایی خیلی بد بود. بارش باران بود. از چند روز قبل هم بارش باران در آن منطقه اتفاق افتاده بود. در کل جنگل های ارسباران در این فصل پربارش است و همه جا گل آلود بود. حرکت خودروها بسیار بد بود. از طرف دیگر، آن منطقه محل زندگی حیوانات وحشی مثل گراز و گرگ هم بود. همین عوامل عملیات را بسیار سخت می کرد. هرچقدر سعی کردیم این عملیات در روز انجام شود و به شب نخوریم، نشد. چون در تاریکی شب، روند عملیات چند برابر سخت تر می شود. به هر حال، با توجه به تجربه ای که از عملیات های قبلی داشتیم، کار را جلو بردیم، البته مدیریت هم خیلی خوب بود. آقای دکتر کولیوند، خودش مرد میدان است، تجربه کافی دارد و عملیات های بسیار سخت تر هم دیده است، برای همین مثل همیشه خودش آمد و عملیات را از نزدیک نظارت کرد. همه چیز روی نظم بود. موضوع حساسی بود و چند نفر از شخصیت های تاثیرگذار مملکت بودند که باید آنها را پیدا می کردیم. امام جمعه مردمی و محبوب و استاندار تلاشگر که کارهای بسیار خوبی انجام داده بودند. آقای رییسی خودش رییس جمهور مردمی بودند. شبانه روز در بحث حکومت داری تلاش می کردند و آخرین بار هم برای یک کار ملی آمده بود. همین ها باعث می شد که ما بیشتر انگیزه پیدا کنیم که این عملیات به نحو احسن انجام شود.»

اصلا به سقوط فکر نمی کردیم
مجید شیرین نیا نجاتگر تیم واکنش سریع استان اردبیل نیز گفت: «ظهر به منطقه اعزام شدیم. چندین ساعت در آنجا مستقر بودیم. چندین ساعت پیمایش کردیم. وقتی موقعیت پیکرها را به ما اعلام کردند باز هم شرایط مان سخت بود. مجبور بودیم بسکت و کیسه جسد را حمل کنیم تا به اجساد برسیم. بچه ها خیلی زحمت کشیدند. در کل ماموریت سختی بود. با این حال، اصلا سقوط در سناریوی ما نبود و به آن فکر هم نمی کردیم. همه فکر می کردیم که فرود آمده اند و قطعا زنده هستند. همه تیم ها شبانه کار کردند و کسی دلسرد نشد. همه بسیج شدیم تا اینکه منطقه را پیدا کردیم. این عملیات 18یا 19ساعت طول کشید. یکی از سخت ترین عملیات های همه ما بود. در این ماموریت نیروهای امدادی از هلال احمر زنجان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، تهران و قم حضور یافته بودند.»

 باورمان نمی شد شهید شدند

مهدی اخوی نجاتگر تیم واکنش سریع استان اردبیل هم یکی دیگر از امدادگرانی بود که سر صحنه حاضر شد و تا آخرین دقایق در آن منطقه حضور داشت. او نیز به «شهروند» می گوید: «ساعت 4 بود که تیم ها اعزام شدند و ما هم طبق تمام عملیات ها روانه محل شدیم. این منطقه بیشتر کوهستانی بود. گل ولای بود. شیب دره ها خیلی بالا بود. دسترسی به روستاها خیلی سخت بود. با این حال، چون امکان زنده بودن شان را می دادیم شور و شوق داشتیم تا آنها را هر چه زودتر پیدا کنیم. تپش قلب داشتیم و هر لحظه که زمان می گذشت حال مان بدتر می شد. وقتی پیدا شدند باورمان نمی شد شهید شدند. البته ساعات پایانی، امیدمان از دست رفته بود. منطقه بسیار وسیع بود. مسلما همه امدادگران وقتی این صحنه را دیدیم، حال بدی به ما دست داد. این در مورد تمام انسان ها برای ما صدق می کند. اینکه به امید نجات برویم، ولی اجساد را پیدا کنیم. برایمان واقعا سخت بود وقتی دیدیم پایان عملیات مان با شهید شدن آنها همراه شد.»

 تسلیت رییس هلال احمر

رییس جمعیت هلال احمر، در پیامی شهادت سیدابراهیم رییسی را تسلیت گفت.
در متن پیام تسلیت پیرحسین کولیوند برای شهادت رییس جمهور و تیم همراهش در سانحه هوایی آمده است: «رحلت ملکوتی بزرگمرد ایمان، اخلاص و عمل، رییس جمهور اسلامی ایران، آیت الله جناب آقای دکتر سیدابراهیم رییسی و نیز حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی؛ دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه، دکتر مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و کادر پرواز در حین انجام وظیفه، ایران اسلامی را در غم و ماتمی عمیق فرو برده است. با قلبی آکنده از اندوه، این مصیبت عظیم را به رهبر معظم انقلاب اسلامی، مردم شریف ایران و خانواده محترم آن فقیدان سعید تسلیت می گویم و از خداوند متعال برای روح مطهرشان رحمت واسعه الهی و محشور شدن با ایمه معصومین (علیهم السلام) را خواستارم. تلاش های خالصانه و خستگی ناپذیر جناب آقای دکتر رییسی در طول حیات پُربرکت شان برای حل مشکلات مردم و پیشرفت کشور برآمده از سیره و منش انقلابی آن مرحوم بود که مطمینا اندوخته ای ارزشمند برای ایشان در پیشگاه باری تعالی خواهد بود. بیش از چهار دهه خدمات آیت الله رییسی به کشور در مسیولیت های مهمی نظیر ریاست قوای قضاییه و مجریه، عضویت در هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام تاییدی بر کمال شایستگی ها و توانمندی های ایشان است که همواره در مسیر خدمت جلب رضایت خداوند و آرامش ملت را در نظر داشت. اکنون که مشیت الهی بر آن بود که این ذخیره بزرگ انقلاب اسلامی و شهید خدمتگزار ملت دعوت حق تعالی را لبیک گوید، از خداوند بزرگ علو درجات را برای روح آن برادر مومن مسیلت دارم.»

پایان خبر زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ناگفته هایی از عملیات جست و جو" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ناگفته هایی از عملیات جست و جو"، کلیک کنید.