نام نویسی وام تحصیلی از دهه اول اسفند آغاز می شود 

معاون وزیر علوم در گفت وگو با زندگانی:

نام نویسی وام تحصیلی از دهه اول اسفند آغاز می شود 

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از نام نویسی وام تحصیلی دانشجویان از دهه اول اسفند 1402 خبر داد.  

مسعود گنجی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری زندگانی، درباره پرداخت وام های نیمسال اول تحصیلی 1402_1403 اظهار کرد: 110 هزار دانشجو در نیمسال اول برای دریافت وام ها نام نویسی کرده بودند که وام شهریه را به دانشجویان و مابقی وام ها را به دانشگاه ها پرداخت کرده ایم.

وی با بیان اینکه برای دانشجویان شاغل هیچ نوع وامی پرداخت نخواهد شد، تاکید کرد: بازپرداخت وام ها به دانشجویان خانم یا دانشجویانی که سربازی رفته اند 9 ماه پس از دریافت وام ها با بازه زمانی 60 ماه یعنی 5 سال انجام خواهد شد. 

گنجی تصریح کرد: اگر دانشجویانی سربازی نرفته باشند 24 ماه به 9 ماه اضافه می شود و باید در این بازه زمانی اقساط وام های دریافتی خود را پرداخت کنند. 

وام های دانشجویی را 2 برابر می کنیم

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ادامه داد: نام نویسی برای وام تحصیلی از دهه اول اسفند 1402 آغاز می شود و در حال اندیشیدن تمهیدات برای 2 برابر کردن وام ها هستیم تا آن را در قانون بودجه 1403 پیشنهاد دهیم. 

مشکل ضامن؛ دلیل اصلی عدم پرداخت وام دانشجویان 

گنجی با بیان اینکه اگر وامی به دانشجویی پرداخت نشده باشد به علت مشکل ضامن است، تاکید کرد: برای پرداخت وام 60 میلیون تومانی به دانشجویان یک ضامن، وام 120 میلیون تومانی 2 ضامن و بیش از 120 میلیون تومان 2 ضامن که یکی از آنها حقوق بگیر باشد جهت کسر از حقوق نیازمند هستیم. 

پرداخت 2 برابری وام تحصیلی به دانشجویان متاهل

وی ادامه داد: میزان وام شهریه بین 3 تا 7 میلیون تومان خواهد بود، میزان وام تحصیلی برای دانشجویان کاردانی حداقل 3 میلیون تومان و برای دانشجویان دکتری حداقل 7 میلیون تومان است که اگر دانشجویان متاهل باشند قیمت وام ها 2 برابر افزایش خواهد یافت، یعنی دانشجویان کاردانی 6 میلیون تومان و دانشجویان دکتری 14 میلیون تومان وام دریافت می کنند. 

میزان وام ودیعه مسکن 3 برابر می شود

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه میزان وام ضروری برای تمام مقاطع تحصیلی 7 میلیون تومان است، تاکید کرد: وام ودیعه مسکن برای شهر های کمتر از 500 هزار نفر 30 میلیون تومان و برای شهر های بیش از 500 هزار نفر به جز تهران 50 میلیون تومان و برای تهران 70 میلیون تومان است که وام ودیعه مسکن تا اواخر امسال حداقل 2 تا 3 برابر می شود. 

گنجی گفت: به دانشجویان شبانه وام شهریه و به دانشجویان روزانه وام تحصیلی تعلق خواهد گرفت و هیچ زمانی دانشجویان روزانه نمی توانند وام شهریه و دانشجویان شبانه نمی توانند وام تحصیلی دریافت کنند. 

دانشجویان کم بضاعت پردیس هم می توانند درخواست وام دهند

وی اضافه کرد: از آنجایی که دانشجویان پردیس خودگردان جزء دانشجویان پولدار به شمار می آیند به آنها وامی تعلق نمی گیرد، مگر اینکه جزء دانشجویان کم بضاعت باشند که پس از بررسی های لازم و پرداخت وام به دانشجویان روزانه و شبانه نوبت به این گروه از دانشجویان خواهد رسید و تاکنون هیچ دانشجوی پردیسی درخواست وام نداده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نام نویسی وام تحصیلی از دهه اول اسفند آغاز می شود " هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نام نویسی وام تحصیلی از دهه اول اسفند آغاز می شود "، کلیک کنید.