مساله بیمه راهنمایان گردشگری برای همیشه حل شد – خبرگزاری زندگانی | اخبار ایران و جهان

مساله بیمه راهنمایان گردشگری برای همیشه حل شد - خبرگزاری زندگانی | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار زندگانی، پانزدهمین گردهمایی گردشگران راس ساعت 9:57 دقیقه «به رسم هر سال» این بار در سالن حج و زیارت و با حضور سفرای کشورهای اسپانیا، نماینده عربستان، نیوزلند چک برگزار شد.

این برنامه که نزدیک به هزار نفر از راهنمایان گردشگری از سراسر کشور حضور داشتند، با دف زنی جمع زیادی از افراد حاضر در سالن آغاز شد. سپس حاضران یادی از راهنمایانی کردند که در سالهای اخیر از دنیا رفته بودند و با احترام به آنها یک دقیقه سکوت کردند.

در این گردهمایی که امروز 27 بهمن ماه برگزار شد، عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی خبر ویژه ای داد و گفت: مساله بیمه راهنمایان گردشگری برای همیشه حل شد. مشکل از اینجا بود که این نام «عنوان راهنمایان گردشگری» را در کنار نام های زیاد دیگری در جدولی که مربوط به تبصره 14 بود قرار داده بودند و به صورت کلی حساب می کردند بنابراین وقتی اعتبارات محدود می آمد؛ عملاً توجه لازم به حوزه راهنمایان نمی شد همانطور که اشاره کرده بودیم چندین بار در دولت بحث چالشی و اقدامات دیگری از این دست انجام دادیم که آخرین بار رییس جمهور هیچ بهانه ای را از دو دستگاه متولی این امر، نپذیرفت و به وزارت تعاون و کار و امور اجتماعی و سازمان مدیریت 48 ساعت وقت و دستور اکید داد که پیگیری شود.

وی افزود: برای اولین بار نامه رسمی سازمان مدیریت به وزارت کار نوشته شد و علاوه بر اعتبارات دیگری که مربوط به حوزه های دیگر بیمه است مشخصاً در این نامه تاکید شد که با توجه به دستور رییس جمهور و تصویب رییس جمهوری اعتبار مربوط به بیمه راهنمایان گردشگری هر سال طبق این مصوبه در بودجه کشور بیاید.

وزیر میراث فرهنگی با اشاره به اهمیت نقش راهنمایان گردشگری افزود: قبلاً هم گفته ام که اگر وزیر نبودم دوست داشتم راهنمای گردشگری باشم. برای همین نوبت بعد که در مراسم شما حضور یافتم کارت راهنمای گردشگری من را حاضر کنید. البته می گویند اگر راهنمای گردشگری شوم دیگر نمی توانم مانند اکنون که وزیر هستم حرف های خود را بزنم. اما اگر کارت راهنمای گردشگری را بگیرم بازهم خیلی حرف های دیگر را هم خواهم زد.

ضرغامی در ادامه با اشاره به برخی از مشکلات گردشگران در کشور گفت: یکی از مشکلات گردشگران کمبود یا نبود سرویس های بهداشتی است. در این باره زیاد صحبت کردم. قبلاً هم گفته ام با حفظ سمت، مسیول تمام سرویس های بهداشتی در سراسر کشور هستم. بعضی از افراد به من گفته اند این حرف ها در شان وزیر نیست. مگر وزیر وظیفه ای جز نوکری و خدمت به مردم دارد؟ من این موضوعات را پیگیری می کنم و اکنون استانداران و مدیران کل در استان ها نیز موضوع سرویس های بهداشتی را دنبال می کنند.

وزیر میراث فرهنگی در ادامه به اهمیت بروزرسانی اطلاعات در حوزه راهنمایان گردشگری اشاره کرد و افزود: گاهی اوقات شاهد این هستیم که اطلاعات راهنمایان گردشگری درباره یک محل تاریخی و یا رویداد تاریخی و فرهنگی اطلاعات کلیشه ای است. در حالی که راهنمایان با توجه به نقش و جایگاهی که دارند باید اطلاعات خود را به روز کنند و از شیوه های جذاب و جدید در راهنمایی گردشگران استفاده کنند.

در این گردهمایی، از ماکت کیوسک های گردشگری که به همت شهرداری تهران احداث می شود، رونمایی شد. این کیوسک های گردشگری در تمام مناطق تهران نصب خواهد شد و به راهنمایی گردشگران کمک خواهد کرد.

همچنین در این گردهمایی از تعدادی از فعالان حوزه راهنمایان گردشگری و پیشکسوتان این حوزه با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تجلیل به عمل آمد.

مهمان ویژه این گردهمایی عبدالمجید ارفعی کتیبه خوان و پژوهشگر زبان های باستانی بود که در این برنامه سخنرانی کرد. سپس روسای انجمن های راهنمایان استان های کشور هر کدام با شاخه گلی از ارفعی به دلیل یک عمر تلاش قدردانی کردند.

در این برنامه فعالان گردشگری نیز حضور داشتند و هر کدام چند دقیقه ای صحبت کردند از جمله افسانه احسانی فعال گردشگری که در این برنامه گفت: باید بدانیم به عنوان راهنما که روابط بین ذی نفعان و ذی ربطان هستم چه نقشی داریم.

وی با بیان اینکه یکی از شاخص های مهم پایداری، تنوع هست پرسید: به عنوان راهنما و کسی که ناگزیر هستید چالش ها را رفع کنید چقدر می توانید در این موضوع تاثیر بگذارید؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مساله بیمه راهنمایان گردشگری برای همیشه حل شد – خبرگزاری زندگانی | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مساله بیمه راهنمایان گردشگری برای همیشه حل شد – خبرگزاری زندگانی | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.