مخالفت محیط‌زیست با طرح‌های توسعه پالایشگاه در اصفهان – خبرگزاری زندگانی | اخبار ایران و جهان

مخالفت محیط‌زیست با طرح‌های توسعه پالایشگاه در اصفهان - خبرگزاری زندگانی | اخبار ایران و جهان

احمدرضا لاهیجان زاده در گفت‌وگو با خبرنگار زندگانی اظهار داشت: شرکت پالایش نفت اصفهان (پالایشگاه) از زمانی که اعلام کرد در صدد اجرای طرح‌هایی است که برخی از آنها توسعه‌ای و برخی بهینه سازی بود، تنها ارگانی که به این موضوع ورود کرد و بسیار جدی هم وارد شد و اعلام کرد که با هر گونه اجرای پروژه که منجر به توسعه پالایشگاه گردد مخالف است، اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان بود در حالی که هیچ نهاد دیگری به صورت ابراز مخالفت رسمی و قانونی در این قضیه ورود نکرد با وجودی اینکه دستگاه‌های متعددی مسؤولیت دارند.

فقط محیط‌زیست برای جلوگیری از طرح‌های توسعه پالایشگاه در اصفهان ورود کرد

وی ادامه داد: باید توجه داشت که بنا بر آمایش سرزمینی، صنایع بزرگ و آب بر دیگر نباید در اصفهان شکل بگیرند از این رو متولیان آمایش باید به این مساله ورود می‌کردند؛ برای مثال محل اجرای طرح‌های توسعه در حریم شهری بود و می‌بایست متولیانی که مسؤلیت دارند، ورود می‌کردند زیرا موضوع رعایت شعاع ۵۰ کیلومتر فقط برای محیط زیست نیست، یک قانون برای همه دستگاه‌ها است اما در رابطه با طرح‌های توسعه پالایشگاه تنها محیط زیست ورود کرد و تاکنون بر این قضیه ایستادگی کرده است‌.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان با بیان اینکه این اداره کل با طرح‌های توسعه پالایشگاه از ابتدا مخالفت خود را اعلام کرده بود، خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز هفته گذشته به طور رسمی طی نامه‌ای اعلام کرد که طرح‌های توسعه پتروشیمی و L.A.B پالایشگاه اصفهان اجازه ندارد در آن محدوده اجرا شود و پالایشگاه نیز پذیرفت.

انتقال طرح‌های توسعه پالایشگاه به سواحل جنوبی کشور

لاهیجان زاده با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری پالایشگاه و اداره کل حفاظت محیط‌زیست اصفهان که هفته گذشته طی یک نشست خبری امضا شد، تصریح کرد: این‌تفاهم نامه از یک ماه پیش آماده بود اما اینجانب تفاهم نامه را امضا نکردم تا زمانی که پالایشگاه تقبل کرد که پروژه‌های توسعه‌ای خود را به سمت سواحل جنوبی کشور (استان هرمزگان) منتقل کند و در روز امضای این تفاهم‌نامه مدیرعامل پالایشگاه به طور رسمی اعلام کرد که ۵۴۰ هکتار زمین در استان هرمزگان خریداری کردند و پروژه‌های توسعه‌ای این مجموعه را در مجاورت دریا اجرا خواهند و برای این مهم در حال عقد قرارداد هستند.

لاهیجان زاده تاکید کرد: اینجانب زمانی برای امضای تفاهم نامه همکاری موافقت کردم که مساله انتقال طرح‌های توسعه‌ای جدید از جانب پالایشگاه پذیرفته شده بود.

وی اظهار داشت: اعتقاد داریم اداره محیط زیست برای جلوگیری از اجرای طرح‌های توسعه پالایشگاه در اصفهان اگرچه تنها بود اما توانست موفق به الزام پالایشگاه به انتقال واحدهای جدید به سمت دریا شود ضمن اینکه پروژه‌های بهینه سازی این مجموعه جزو سیاست‌های سازمان محیط زیست بوده است و مجوزهایی از سال‌های ۱۳۸۴ و ۱۳۹۵ را دارد و مستندات آن موجود است که سوخت تولیدی پالایشگاه اصفهان تبدیل به سوخت یورو چهار و یورو پنج شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان خاطرنشان کرد: بخشی از آنها اجرا شد و مابقی نیز در حال اجرا است و در نهایت با اتمام پروژه‌ها حدود ۷۰۰ تا ۷۵۰ تُن گوگرد در روز از سوخت تولیدی حذف می‌شود ضمن اینکه پالایشگاه برای گوگرد هم برنامه دارد که طی فرآیندی به کود اوره تبدیل شود.

خروج صنایع از لیست آلایندگی تصمیم فردی نیست و سامانه ملی دارد

لاهیجان زاده تصریح کرد: در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری پالایشگاه در نشست خبری که با حضور هفت- هشت خبرنگار برگزار و ضبط شد در رابطه با عوارض آلایندگی اعلام کردم که هم مجموعه فولاد مبارکه و هم پالایشگاه اصفهان در حال اجرای پروژه‌های زیست محیطی هستند که رقم سرمایه گذاری برای آنها چندین هزار میلیارد تومان است یا برای مثال رقم سرمایه گذاری پروژه‌های زیست محیطی فولاد بالغ بر یک میلیارد دلار است و تاکید کردم برخی از این پروژه‌ها ممکن است تا دو سال آینده بهره برداری شود و برخی ۱۸ ماه دیگر به بهره برداری خواهند رسید و زمانی که به بهره برداری برسند و همه خروجی‌های آنها استاندارد شوند طبق قانون از لیست صنایع آلاینده خارج می‌شوند.‌

وی اضافه کرد: خروج صنایع از لیست آلایندگی دست فرد نیست که یک فرد تصمیم بگیرد زیرا اکنون همه پروسه سامانه‌ای است و زمانی که آزمایشگاه معتمد محیط‌زیست و خروجی‌های آنلاین صنایع، وضعیت استاندارد را نشان دهند همه این‌ها به صورت خودکار از لیست آلایندگی خارج می‌شوند و اینجانب در آن نشست خبری اعلام کردم این اتفاق تا دو سال دیگر، کمتر یا بیشتر اتفاق خواهد افتاد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان تصریح کرد: برخی مجموعه‌ها که اکنون عوارض آلایندگی دریافت می‌کنند باید از هم اینک به فکر زمینه سازی برای تأمین هزینه‌های خود تا دو- سه سال آینده باشند تا اگر این اتفاق افتاد به سمت سایر درآمدهای خود بروند.

لاهیجان زاده افزود: حتی در آن نشست خبری تاکید کردم صنعتی که از لیست آلایندگی خارج می‌شود به دنبال این باشد که معادل آن پولی که به عنوان عوارض آلایندگی می‌پرداخته است درقالب مسؤولیت اجتماعی صرف مسائل محیط زیست شهرستان خود کرده و برای مترو و بهبود حمل و نقل که در شهرستان احداث می‌شود تا توسعه فضای سبز، جنگل کاری و مدیریت پسماند مشارکت و کمک کند.‌

ادامه دارد…

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مخالفت محیط‌زیست با طرح‌های توسعه پالایشگاه در اصفهان – خبرگزاری زندگانی | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مخالفت محیط‌زیست با طرح‌های توسعه پالایشگاه در اصفهان – خبرگزاری زندگانی | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.