فرق تیپ پلاستی با عمل بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با تفاوت تیپ پلاستی با جراحی بینی آشنا کنیم. امکان دارد بعضی از افراد مشکلات تنفسی داشته باشند یا بینی آن ها دارای انحراف، پولیپ، قوز، شکستگی باشد که برای از بین رفتن این مشکلات می توانند جراحی بینی انجام دهند. جراحی بینی یکی از روش های مناسب برای بهتر شدن ظاهر بینی و زیبایی افراد است. بسیاری از افراد با داشتن بینی بزرگ گوشتی و استخوانی امکان دارد از این بابت رنج ببرد و اعتماد به نفس خود را از دست بدهند که با جراحی بینی می توانند این ایرادات را برطرف کنند و باعث بیشتر شدن اعتماد به نفس در افراد شود. برای آشنا شدن با تفاوت تیپ پلاستی با جراحی بینی با ما همراه باشید.

فرق تیپ پلاستی با عمل بینی

جراحی بینی چیست؟

جراحی بینی یکی از جراحی های محبوب در جهان است که بیشترین آمار را در کشور ایران دارد و همه افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند تا از این جراحی بهره ببرند. هدف جراحی بینی جذابیت در افراد و درمان مشکلات است. جراحی بینی توسط پزشکان متخصص صورت می گیرد. پزشک در جراحی بینی یک برش در ناحیه پایینی بینی ایجاد می کند و پوست بینی را از روی بینی بلند می کند و تغییرات لازم را در ساختار بینی انجام می دهد. یکی از دلایل جراحی بینی مشکل تنفسی است. بسته شدن بینی باعث اختلال در ورزش، خواب، خروپف می شود و باعث می شود در فعالیت های دیگر مشکل به به وجود بیاورد.

هدف از جراحی بینی چیست؟

عمل بینی می تواند باعث تغییر اندازه و شکل بینی شود و باعث جذابیت بیشتر افراد می شود. این جراحی می تواند استخوان بینی را باریک کند، نوک بینی را تغییر دهد، سوراخ های بینی را تنگ یا گشاد کند، زاویه بین بینی و لب را تغییر دهد و بینی کج را صاف کند.

انواع بینی در جراحی بینی

همه افراد دارای بینی های متفاوت با ویژگی های متفاوتی هستند که در ادامه انواع بینی ها را با هم مقایسه می کنیم :

بینی استخوانی:

بینی استخوانی پوست نازک و غضروف محکمی دارد. این نوع بینی ها بر روی تیغه خود یک برآمدگی دارند. پوست نازک و غضروف محکم در این نوع بینی ها یک نقطه قوت است و نتیجه بهتری نسبت به بینی های دیگر دارد.

بینی گوشتی:

انجام کمی سخت و پیچیده است و دلیل سخت بودن این نوع بینی ها ویژگی های آن یعنی پوست ضخیم و دارای غدد چربی زیاد و غضروف ضعیف است. امروزه با روش های جدید در جراحی با استفاده از روش پیوند غضروف بینی تقویت می شود و نتیجه بهتر برای افراد دارد.

بینی زینی شکل :

در این نوع بینی بیشتر در اثر وارد شدن ضربه یا به خاطر ژنتیک در سپتوم بینی استخوانی یا غضروفی اتفاقی بیفتد و قسمتی از بینی به صورت نزدیک شده باشد. این اتفاق در اثر به وجود آمدن یک مشکل یا در اثر جراحی قبلی پیش آمده است.

انواع روش های جراحی بینی :

جراحی بینی یا یکی جراحی تهاجمی است که باعث تغییر شکل بینی می شود و می تواند اندازه بینی را تغییر دهد و باعث زیبایی ظاهر بینی شود. این جراحی روش های مختلفی دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش های جراحی بینی است. پزشکان متخصص بیشتر از این روش برای جراحی استفاده می کنند زیرا در این روش پزشک به همه نقاط بینی دسترسی دارد و می تواند مشکلات را برطرف کند. این روش برای افرادی است که مشکلات زیادی دارند. پزشک در پوست بینی را ناحیه پایینی بین دو سوراخ های بینی برش می دهد و پوست بینی را از روی بینی بلند می کند و آناتومی بینی را مشاهده می کند و بررسی می کند بیمار چه مشکلاتی دارد تا آن را از بین ببرد و تغییرات لازم را در ساختار و غضروف بینی انجام می دهد. همه برش ها و بخیه ها در این روش در بیرون بینی است و دیده می شود اما جای نگرانی نیست زیرا بعد از مدتی از بین می رود و پزشک کرم های مخصوص برای ترمیم جای بخیه به شما معرفی می کند. مدت زمان این روش از روش های دیگر بیشتر است.

جراحی بینی به روش بسته :

جراحی بینی به روش بسته یکی دیگر از روش های جراحی بینی است. این روش بر عکس روش قبل است. کمتر پزشکی از این روش استفاده می کند و این رو برای افرادی است که مشکلات کمی دارند زیرا در این روش  پزشک به همه نقاط دسترسی ندارد. در روش بسته پزشک از داخل حفره های بینی مشکلات را برطرف می کند. برش ها و بخیه ها در این روش در داخل بینی است و دیده نمی شود. این روش برای تغییر نوک بینی مناسب نیست و پزشک برای انجام این کار باید پوست روی پل بینی را بشکافد. مدت زمان این جراحی کمتر از روش های دیگر است.

چه افرادی برای جراحی بینی مناسب هستند ؟

بیشتر افراد می توانند جراحی بینی انجام دهند و ظاهر بینی خود را زیباتر کنند. در ادامه با این افراد آشنا می شوید :

 • برآمده بودن غضروف بینی از نیم رخ
 • بزرگ بودن بینی نسبت به بقیه اجزای صورت
 • پهن بودن نوک بینی
 • آویزان بودن بینی
 • برآمده بودن بیش از اندازه سوراخ های بینی
 • پهن دیده شدن بینی از رو به رو
 • آسیب دیدگی بینی که باعث غیر قرینگی بینی می شود.
 • کج یا منحرف بودن تیغه بینی

سن مناسب برای جراحی بینی :

هنگامی که افراد به سن بلوغ می رسند تغییراتی در چهره آن ها ایجاد می شود که فکر می کنند زشت هستند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و به دنبال راهی برای زیباتر دن می گردند که یکی از این راه ها جراحی بینی است اما باید توجه داشته باشید که جراحی بینی باید بعد از تمام شدن دوره بلوغ و بسته شدن صفحات رشد انجام شود زیرا در دوره بلوغ امکان دارد بینی شما به حالت اول برگردد و شما نتیجه مناسبی از جراحی بینی نگیرید. بهترین سن برای جراحی بینی در دختران در 16 سالگی و در پسران در 18 سالگی است.

جراحی تیپ پلاستی بینی چیست ؟

تیپ به معنی نوک بینی و پلاستی به معنی بازسازی یا جراحی زیبایی است. تیپ پلاستی بینی به معنی جراحی زیبایی بینی روی نوک بینی است. بدون برداشتن غضروف از تیغه بینی، نوک بینی محکم ساخته نمی شود اما اگر فقط تیپ پلاستی انجام شود به تنهایی نمی تواند نتیجه مناسبی برای افراد داشته باشد. برای انجام این روش جراحی بینی باید در انتخاب پزشک دقت کنید.

فرق تیپ پلاستی با عمل بینی

نکات مهم درباره جراحی تیپ پلاستی :

یکی از نکته های مهم در جراحی تیپ پلاستی این است که افراد باید در جلسه های مشاوره شرکت کنند و در طول جلسه مشاوره پزشک سوابق پزشکی بیمار، سابقه آسیب وارده شده به بینی را بررسی می کند. پزشک کل بینی را معاینه می کند تا هر مشکلی سینوسی و یا اختلالاتی مثل خرخر، ضعیف بودن حس بویایی، سینوزیت مشخص شود. در این جلسه ها همه مراقبت ها و نکاتی که باید قبل از جراحی رعایت شود به بیمار اطلاع داده می شود. یکی از نکات مهم قبل از جراحی بینی استفاده نکردن از داروها رقیق کننده خون مثل آسپیرین و نوافن و یا مکمل های گیاهی است. این داروها می تواند خون ریز را در هنگام جراحی و بعد از آن بیشتر کند. به همین دلیل افراد باید قبل از جراحی اگر داروی خاصی مصرف می کنند یا بیماری خاصی دارند به پزشک اطلاع دهند.

تیپ پلاستی برای چه افرادی مناسب است ؟

 • نوک بینی بسیار تیز
 • نوک بینی گوشتی، پهن و دو تکه ای که نسبت به دیگر اجزای صورت سنگین تر است.
 • نوک بینی خوکی که به سمت بالا کشیده شده است و سوراخ های بینی از جلو دیده می شود.
 • نوک بینی بسیار کوتاه
 • نوک بینی افتاده یا چرخیده به سمت داخل که با اسم پتوز شناخته می شود.

مزایای جراحی تیپ پلاستی :

افرادی که نوک بینی آن ها افتاده است در این روش می توانند بینی خود را اصلاح کنند و آن را زیباتر و سربالاتر کنند. افرادی که به خاطر بیشتر شدن سن بینی افتاده ای دارند می توانند از این روش استفاده کنند. در جراحی تیپ پلاستی پزشک سعی می کند قسمت تحتانی را به بخش های که به هم برخورد کردند قرار دهد و مشکل برخورد دو قسمت را از بین ببرد. این جراحی بینی نسبت به جراحی بینی هزینه کمتری دارد و دوران نقاهت آن کمتر است و افراد می توانند فعالیت های خود را انجام دهند.

در جراحی بینی امکان برداشت قوز بینی زیاد است. در جراحی تیپ پلاستی درست کردن انحراف خراجی یا داخلی ممکن نیست زیرا که برای از بین رفتن این موارد باید استخوان شکسته شود و این امکان در تیپ پلاستی وجود ندارد. اگر انحراف بینی خفیف باشد بعضی اوقات با جراحی تیپ پلاستی می توان آن را درست کرد که این اتفاق باید با معاینه پزشک مشخص شود. اگر که برای جراحی بینی به پیوند غضروفی نیاز باشد جراحی تیپ پلاستی گزینه مناسبی نیست زیرا که امکان برداشت غضروف مورد نیاز از تیغه بینی در این روش وجود ندارد. یکی از دیگر از تفاوت تیپ پلاستی با جراحی بینی در هزینه جراحی است، هزینه تیپ پلاستی کمتر از جراحی بینی است زیرا نیاز به بیهوشی ندارد. پینشهاد می شود به مقاله ( آیا عمل تیپ پلاستی بینی دائمی است؟) سر بزنید.

اقدامات قبل از جراحی بینی :

برای این که دوران نقاهت بهتری داشته باشید و نتیجه مناسبی از جراحی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید که در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  دخانیات و نیکوتین باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود و باعث اختلال در گردش خون می شود و به همین خاطر باید سعی کنید تا 2 هفته از دخانیات استفاده نکنید.
 •  2 هفته قبل از جراحی از مصرف آسپرین خودداری کنید.
 • قبل از جراحی اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.
 •  روز قبل از عمل سعی کنید آب زیادی بنوشید.
 •  از خوردن و آشامیدن در روز جراحی جدا اجتناب کنید.
 •  8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن دوری کنید.
 • به یاد داشته باشید آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.
 •  شب قبل از عمل دوش بگیرید.
 • سعی کنید در روز عمل زیورآلاتی همراه خود نداشته باشید.

اقدامات بعد از جراحی بینی :

24 ساعت بعد از جراحی بینی زمان ریکاوری افراد است که در این مدت داروی بیهوشی هنوز در بدن افراد اثر دارد. در این زمان امکان دارد افراد کمی درد، خون ریزی، ورم، سر درد و کبودی داشته باشند. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  تا 24 ساعت از مایعات و غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید.
 •  بهترین زمان برای حمام کردن بعد از عمل بینی را از پزشک خود بپرسید.
 •  با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 •  از خوردن نمک پر هیز کنید.
 •  از فین کردن و فشار به بینی اجتناب کنید زیرا امکان دارد باعث خون ریزی شود.
 •  هنگام استراحت و خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید.
 •  تا 2 ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود.
 •  تا 24 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کم شدن کبودی و تورم استفاده کنید.
 •  از مسواک نرم استفاده کنید تا به بینی شما فشار وارد نشود.
 •  چسب زدن برای کم شدن تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت است  و به همین خاطر سعی کنید با دقت زیادی چسب بزنید.
 • سعی کنید در روز های بعد از جراحی با هواپیما سفر نکنید.
 •  از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول خودداری کنید.
 •  تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن فعالیت های ورزشی پرهیز کنید.

برای اطلاعات بیشتر از عمل تیپ پلاستی میتوانید به مقاله (دوره نقاهت تیپ پلاستی) مراجعه کنید.

کلام آخر

جراحی بینی یکی از جراحی هایی است که برای نتیجه مطلوب باید تمام دستورات و مراقبت های آن را به خوبی انجام دهید. سعی کنید بهترین کلینیک و را برای انجام عمل انتخاب کنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرق تیپ پلاستی با عمل بینی" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرق تیپ پلاستی با عمل بینی"، کلیک کنید.