علی(ع)؛ الگوی درخشان و ماندگار حکومت اسلامی 

زندگانی/اصفهان یک پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان اینکه حضرت علی(ع) الگویی جاودانه و همیشگی از حکومت اسلامی را ارایه کرد که تا همیشه بر صدر تاریخ اسلام می درخشد، گفت: حضرت نشان داد که اگر حاکمان و مدیران جامعه اسلامی اعتقاد و تصمیم به پیاده سازی اصول اسلامی داشته باشند، می توانند آنها را در جامعه بزرگ و متکثر هم اجرا کنند.

حجت الاسلام مهدی محمدی، در گفت وگو با زندگانی با اشاره به اینکه شخصیت و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع) از جهات و ابعاد مختلف برای همه نسل های بشر، الگویی جاودانه است، اظهار کرد: به هر بخش از زندگی حضرت امام علی(ع) که نگاه کنیم، عظمت، زیبایی و شکوه شخصیت ایشان نمایان است. در محراب عبادت، مناجات و غرق شدن در یاد خدا، در زهد و تقوا، در حکومت و انجام وظایف اجتماعی و در میدان جهاد در همه عرصه ها علی نمونه ای از انسان کامل را به نمایش می گذارد.

او ادامه داد: مهم ترین و بارزترین خصوصیت حضرت تقوا  است؛ چنانکه نهج البلاغۀ او کتاب تقوا است، به طوری که آیۀ «وَ مَن الناس مَن یشری نفسَه ابتغاء مرضات الله»، یعنی «در میان مردم کسانی هستند که جان خود و اصلی ترین و عزیزترین سرمایه خود را برای خشنودی خدا می دهند» در شان ایشان نازل شده است.

این پژوهشگر تاریخ اسلام با اشاره به اینکه دوران بعد از رحلت پیامبر اکرم(ص) دورانی است که سخت ترین دوره زندگی حضرت علی(ع) آغاز می شود، تصریح کرد: بعد از استقرار خلافت و بیعت مردم با ابوبکر، حضرت علی(ع) کناره گرفت و با حکومت و خلیفه معارضه نکرد.

محمدی گفت: حضرت از ماه ذیحجّۀ سال 35 تا ماه رمضان سال 40 هجری قمری، یعنی در 4 سال و 9 ماه حکومتشان، کارهای بزرگی انجام داد. در واقع ایشان کارهایی را بنا نهاد که اگر دشمنی ها، خیانت ها و نیرنگ ها نبود و ابن ملجم آن جنایت بزرگ را انجام نمی داد و حضرت امیرالمومنین این راه را ادامه می داد،  دنیای اسلام شاید تا قرن ها بیمه و تامین شده بود. به همین دلیل  مصیبتی که ابن ملجم وارد کرد برای دنیای اسلام و تاریخ اسلام خسارتی عظیم بود.

این پژوهشگر تاریخ اسلام با اشاره به اقدام مهمی که حضرت علی(ع) در مدت حکومتشان انجام دادند، بیان کرد: امام علی(ع) در این مدت نشان داد که اصول  و ارزش های اسلامی که در دوران انزوای دین اسلام و کوچکیِ جامعۀ اسلامی به وجود آمده، در دوران رفاه، گسترش، اقتدار، پیشرفت و توسعه مادی جامعه اسلامی هم قابل پیاده سازی است.

محمدی افزود: اصول اسلامی مثل اخلاق، عدالت، تکریم انسان و جهاد در زمان پیامبر(ص) در جامعه پیاده شده بود، اما در جامعه ای کوچک و محدود با ثروت محدود و امکانات کم. در حالی که بعد از گذشت 25 سال از رحلت پیامبر(ص) وسعت جامعه اسلامی ده ها برابر شده و از آسیای میانه تا شمال آفریقا در سیطره حکومت اسلامی بود؛ ضمن اینکه ثروت زیاد شده بود و فقر و کمبود وجودداشت، اما افراد زیادی از رفاه بسیار برخوردار بودند. در این بین امام علی(ع) اگر نبود این تصور ایجاد می شد که ارزش های نبوی برای جامعه کوچک و فقیر زمان پیامبر مناسب بود، اما برای جامعه بزرگ و آمیخته با تمدن های مختلف  کافی و پاسخگو نیست.

او ادامه داد: حضرت علی در این حدوداً 5 سال، با نوع حکومت و رفتار خود نشان داد که همان ارزش های نبوی، همان عدل، مساوات با حاکم مقتدری مثل امیرالمومنین قابل پیاده سازی است. اگرچه این روند بعد از ایشان ادامه نیافت، اما حضرت نشان داد که اگر حاکمان و مدیران جامعه اسلامی اعتقاد و تصمیم به پیاده سازی این اصول داشته باشند، می توانند آنها را در جامعه بزرگ و متکثر هم اجرا کنند؛ چنانکه حضرت بعد از رسیدن به خلافت فرمود «حالا که به اصرار شما خلافت را قبول کردم، مبادا خیال کنید من ملاحظه چهره ها، شخصیت ها و افراد نام و نشان دار شما را می کنم؛ من آنطور که از اسلام می دانم و تشخیص می دهم شما را حرکت داده و اداره خواهم کرد.» 

محمدی اضافه کرد: در واقع حضرت با مردم اتمام حجت کرد، در حالی که می توانست با ملاحظۀ مصالح و جوانب مسایل کوتاه آمده و دل خواص را به دست آورد؛ اما چنان که در نهج البلاغه هم فرموده، رضایت خدا و توده مردم را به خشم خواص ترجیح داد و همین اصرار به اجرای ارزش های نبوی هم بود که باعث شهادت ایشان شد؛ چنانکه همه مردم بعدها شهادت دادند که «قُتِلَ علی ابن ابیطالب لشده عدله» یعنی «جرم علی(ع) عدالت خواهی ایشان بود و همین عدالت خواهی او را به مقام شهادت رساند»؛ لذا حضرت علی (ع) الگویی جاودانه و همیشگی از حکومت اسلامی را ارایه کرد که تا همیشه بر صدر تاریخ اسلام می درخشد.

پایان خبر زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علی(ع)؛ الگوی درخشان و ماندگار حکومت اسلامی " هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علی(ع)؛ الگوی درخشان و ماندگار حکومت اسلامی "، کلیک کنید.