عراقچی: ایران و کشورهای عربی می گویند خاورمیانه باید خالی از سلاح هسته ای باشد

دبیر شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران در اظهاراتی به آخرین تحولات غزه و تهدیدات هسته ای رژیم صهیونیستی برای منطقه پرداخت.

به گزارش زندگانی، سید عباس عراقچی، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران در یک سخنرانی در پنل «موازنه بعد از طوفان الاقصی در سطح منطقه ای» در چارچوب سمینار شبکه الجزیره که در شهر دوحه قطر برگزار شد، گفت: ایران به طور کامل از مساله فلسطین حمایت می کند، این موضع ثابت ماست. در سال 2000 زمانی که اسراییل از جنوب لبنان خارج شد، مقاومت تقویت شد و سلاح مقاومت نیز تقویت شد».

او در ادامه و بیان اینکه «ایران بدون هیچ ابایی اعلام می کند که هر چه مقاومت نیاز دارد به آن می دهد»، گفت: «ایران مخالف عادی سازی روابط با اسراییل است و آن را خیانت به فلسطین می داند. اسراییل با اشغال خاک فلسطین پدیدار شد و تحولات به وجود آمده این واقعیت را تغییر نخواهد داد.ایران مخالف راه حل 2 دولتی است زیرا این راه حل به نتیجه نخواهد رسید و این موضع ثابت ایران حتی قبل از انقلاب اسلامی است و ایران در سال 1947 میلادی علیه تقسیم فلسطین رای داد و نماینده ایران در آن زمان گفت که با این تصمیم آتش را زیر خاکستر پنهان می کنید و خطری برای تمام دنیا خواهد بود».

عراقچی با تاکید بر این نکته که «اسراییل هیچ گاه تشکیل دولت فلسطینی کامل و راه حل 2 دولتی را نخواهد پذیرفت» گفت: «راه حل ایران ایجاد دولتی واحد از طریق برگزاری همه پرسی میان ساکنان اصلی سرزمین فلسطین است. شاید این امر غیرممکن باشد اما مقاومت تا این لحظه غیرممکن ها را ممکن ساخت. اوضاع نسبت به قبل تغییر یافته و تغییرات گسترده تری نیز خواهیم داشت. اسراییل اکنون باید به قدرت بازدارندگی حزب الله لبنان احترام بگذارد».

عراقچی: ایران و کشورهای عربی می گویند خاورمیانه باید خالی از سلاح هسته ای باشد
عراقچی در پنل الجزیره

دبیر شورای راهبردی روابط خارجی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: «یکی از آثار عملیات طوفان الاقصی که بسیار هم مهم است، افزایش تنش های هسته ای به دلیل تهدیدات هسته ای اسراییل است. در نوامبر 2023 و 2 ماه بعد از آغاز عملیات طوفان الاقصی همه شنیدید که وزیر فرهنگ اسراییل گفت استفاده از بمب هسته ای علیه نوار غزه یک گزینه است. بعدها برخی اعضای سابق کنست نیز درمورد استفاده از بمب هسته ای در غزه صحبت کردند. یکی از مسیولان آمریکایی نیز اخیرا میان غزه و هیروشیما و ناکازاکی مقایسه کرده و به استفاده از بمب اتم در این شهرها اشاره کرد. اسراییل پیش از این داشتن بمب هسته ای را تایید و یا رد نمی کرد و سیاست ابهام راهبردی را در پیش گرفته بود اما اکنون مجبور به خروج از این سیاست مبهم شد. تهدیدات هسته ای اسراییل دیگران را مجبور می کند که در موضع هسته ای خود بازنگری کنند و حمله اسراییل به یک پایگاه ایرانی در نزدیکی یک تاسیسات هسته ای در اصفهان به رغم مقابله ایران با این حمله، اما خطرات موجود را نشان داد».

عراقچی در پایان افزود: «شما می دانید که اسراییل پیش از این به 2 تاسیسات هسته ای در عراق و سوریه حمله کرد و همچنین 2 عملیات تخریبی علیه تاسیسات هسته ای ایران انجام داد. ایران و کشورهای عربی در این مورد هم عقیده هستند و بر این باورند که خاورمیانه باید خالی از سلاح هسته ای باشد».

پایان خبر زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عراقچی: ایران و کشورهای عربی می گویند خاورمیانه باید خالی از سلاح هسته ای باشد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عراقچی: ایران و کشورهای عربی می گویند خاورمیانه باید خالی از سلاح هسته ای باشد"، کلیک کنید.