ضرورت تغییر در قانون تملک آپارتمان‌ها برای افزایش ایمنی

ضرورت تغییر در قانون تملک آپارتمان‌ها برای افزایش ایمنی

رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی گفت: در قانون تملک آپارتمان‌ها، باید تعمیر نگهداری و بازرسی اضافه شود تا ایمنی ساختمان‌ها رصد شده و بتوان از افراد انتطار ایمن سازی و بهسازی داشت.

به گزارش زندگانی، سعید بختیاری در ششمین همایش آتش‌نشانی و ایمنی شهری که ظهر امروز در هتل المپیک تهران برگزار شد، گفت: ما حدود ۳۰ سال است که پیش مطالعه و اقدام در زمینه حریق را در کشور  شروع کردیم و مقررات ایمنی ساختمان و آزمایشگاه آتش را ایجاد کردیم که در گذشته نداشتیم. قوانین مربوطه به حریق در همه کشورها متفاوت بود اما ما اتحادیه اروپا را به عنوان مرجع انتخاب کردیم و اقداماتی مانند  آموزش‌های تخصصی و گواهینامه‌های فنی را نیز ایجاد کردیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی ادامه داد: سال ۸۵ از خیابان، بازار و صنایع مصالحی خریداری کردیم که هیچکدام استاندارد نبود و این مسئله نیز یکی از مشکلات ماست.

بختیاری با اشاره به آموزش‌های همگانی گفت: ما در قانون، آموزش ایمنی در دانشگاه‌ها را داریم اما هنوز اجرا نشده و بسیار به صورت اندک در مقطع ارشد در حال اجراست. قوانین باید تصویب شود تا هم دستگاه‌ها و هم مردم در زمینه ایمنی انگیزه پیدا کنند. من معتقدم بازرسی‌ها خوب است اما باید اقدامات زیرساختی نیز انجام دهیم؛ مثلا ساختمان نوساز نیز چندسال دیگر کهنه می‌شود و باید نطارت روی آنها باشد، بنابراین مبحث ۲۲ باید اجرایی شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی ادامه داد: در قانون تملک آپارتمان‌ها، باید تعمیر نگهداری و بازرسی اضافه شود تا ایمنی ساختمان‌ها رصد شود. در قانون ملی مدیریت بحران، مسئولیت‌های سنگینی بر عهده سازمان‌ها گذاشته شده اما باید بودجه و امکانات آن نیز درنظر گرفته شود تا بتوانیم اقدامات مناسب را انجام دهیم.

وی افزود: ما سال‌های اخیر با آتش‌نشانی همکاری‌های خوبی داشتیم که سازمان‌های دیگر نیز باید پای کار آیند تا از حوادث بزرگ پیشگیری کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی با اشاره به مبحث بیمه اظهارکرد: بیمه در تمام دنیا مسئله ارتقا را انجام می‌دهد اما در ایران بیمه فقط وقتی حادثه‌ای رخ دهد تنها خسارت می‌دهد اما در زمینه ارتقا امکانات هیچ اقدامی برنمی‌دارد.

وی با اشاره به اینکه می‌توان اقدامات پیشگیرانه‌ای انجام داد؛ گفت: بار حریق ساختمان‌ها با ایمن شدن مواد و مصالح کم می‌شود. هر ساختمان باید مدیر ایمنی حریق داشته باشد تا مدیریت تخصصی برای هر ساختمان انجام دهد.شهرسازی باید ضابطه‌مندتر شود تا این‌گونه شاهد تنها افزایش تراکم بدون کیفیت نباشیم.

پایان خبر زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ضرورت تغییر در قانون تملک آپارتمان‌ها برای افزایش ایمنی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ضرورت تغییر در قانون تملک آپارتمان‌ها برای افزایش ایمنی"، کلیک کنید.