سفر به پکن؛ پوتین با شی جین پینگ ملاقات کرد

سفر به پکن؛ پوتین با شی جین پینگ ملاقات کرد

رییس جمهور روسیه در جریان سفر رسمی خود به چین، امروز (پنجشنبه) با «شی جین پینگ» رییس جمهور چین در پکن دیدار کرد. این اولین سفر خارجی پوتین از زمان ادای سوگند او برای پنجمین دوره ریاست جمهوری در اوایل ماه جاری است.

به گزارش زندگانی، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه بامداد امروز وارد پکن شد و مورد استقبال رسمی قرار گرفت. او سپس راهی ملاقات با رییس جمهور چین شد. این رهبران خارج از ساختمان «تالار بزرگ خلق» در میدان تیان آن من دست دادند و به اجرای سرود ملی دو کشور توسط یک ارکستر نظامی گوش دادند. آنها سپس عکس گرفته و عازم جلسه ای میان دو هیات می شوند.

رییس جمهور روسیه و همتای چینی او ملاقات حضوری خودشان را آغاز کرده اند. آنها حین پیاده روی در تالار بزرگ خلق چین، گفت وگوی کوتاهی داشتند. بعد از ملاقات نسبتا خصوصی آنها، جلسه ای با مشارکت هیات های دو کشور آغاز می شود. انتظار می رود به دنبال مذاکرات، اسناد مشترکی به امضا رسیده و یک بیانیه با تاکید بر تعمیق روابط شراکت جامعه و همکاری استراتژیک صادر شود.

به دنبال آن، روسای جمهور روسیه و چین به ارتباطات خود در یک محیط غیررسمی ادامه خواهند داد. انتظار می رود پوتین و شی جین پینگ برای صرف چای با یکدیگر گفت وگو کنند و در یک پارک قدم بزنند. همچنین ضیافت رسمی شام با حضور محدود برخی از اعضای هییت همراه برگزار خواهد شد.

پوتین را چندین وزیر روس همراهی می کنند که در مذاکرات پروژه های مشترک با هدف تعمیق روابط دوجانبه شرکت خواهند کرد. پوتین قبل از سفرش در مصاحبه با خبرگزاری دولتی چین – شینهوآ – از «سطح بی سابقه مشارکت استراتژیک» بین دو کشور استقبال کرد.

به گزارش اسپوتنیک، روسیه و چین مواضع مشابهی در مورد مناقشه اوکراین دارند. پوتین در گفت وگو با شینهوآ از پکن به دلیل درک «علل ریشه ای و اهمیت ژیوپلیتیک جهانی» تمجید کرد. چین از مقصر دانستن روسیه برای تنش ها خودداری کرده و در عوض گسترش ناتو و «ذهنیت جنگ سرد» واشنگتن را محکوم کرده است.

رییس جمهور روسیه همچنین پس از فرود آمدن هواپیمایش در پکن، مورد استقبال گارد افتخاری قرار گرفت. براساس اعلام کرملین، این سفر دو روزه تنها 10 روز پس از تحلیف رهبر روسیه برای تاکید بر اهمیت روابط روسیه و چین است.

بر اساس اعلام کرملین پیش از این سفر، پوتین و شی قرار است در مورد روابط دوجانبه و همکاری راهبردی بین دو کشور گفت وگو و مسیر کلیدی برای توسعه همکاری های عملی آینده را تعیین کنند.

آخرین سفر پوتین به چین در اکتبر 2023 انجام شد، در حالی که شی جین پینگ در مارس 2023 به مسکو سفر کرد. دو کشور از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از روابط نزدیکی برخوردار هستند و در طول تنش با ایالات متحده و ناتو از یکدیگر حمایت کردند.
 

این خبر تکمیل می شود…

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سفر به پکن؛ پوتین با شی جین پینگ ملاقات کرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سفر به پکن؛ پوتین با شی جین پینگ ملاقات کرد"، کلیک کنید.