زباله های تهران به کدام منطقه منتقل می شود؟

زباله های تهران به کدام منطقه منتقل می شود؟

به گزارش زندگانی ،«بوی نامطبوع تهران از زباله و گوگرد است، جالب است همه آن را انکار می کنند؛ زیرا کسی بودجه کافی برای جابجایی زباله های آرادکوه ندارد.» این را عیسی کلانتری رییس سابق سازمان حفاظت و محیط زیست گفته بود.

فارس در خبری نوشت:رییس سازمان مدیریت پسماند شهر تهران رضا محمدی به خبرنگار آنلاین زندگانی می گوید که برای مجتمع بازیافت ثانویه 64 هکتار فضا در آرادکوه مشخص شده و «انتقال آراد کوه مغایر طرح جامع پسماند است.»

استاندار تهران علیرضا فخاری چند روز پیش گفته بود که «قطعه زمینی بین تهران و قم برای مرکز دفن زباله در نظر گرفته» و کارهای مطالعاتی و بارگذاری آن انجام شده و این جابه جایی یک تا 2 سال طول می کشد.

ماجرای انتقال آرادکوه در یک دهه گذشته محل بحث مدیران بوده است، هزینه بالای جابه جایی و اختلاف بر سر مکان جدید مشکلاتی ایجاد کرد. در این مدت برخی پیشنهاد سوزاندن زباله را می دادند و برخی هم می گفتند که زباله ها باید تبدیل به کمپوست شود.

روزانه حدود 6 هزار تن زباله به آرادکوه در جنوب شهر به مساحت حدود 1400 هکتار (به اندازه 3 منطقه تهران) منتقل می شود. در طرح جامع پسماند شهر تهران تکلیف زباله ها مشخص شده و یکی از آن ها استحصال گاز و تولید برق است. کارشناس مسایل شهری کریم احمدیان می گوید که در صورتی که کار با جدیت آغاز شود می توان «با تولید برق از زباله بیش از یک میلیون لامپ را روشن کرد.»

حدود 25 درصد از کل زباله های اروپا به محل دفن می روند که سهم کشورهای دانمارک، سوید، بلژیک، آلمان و هلند یک درصد است، اما رومانی، قبرس و یونان بیش از 80 درصد زباله هایشان دفن می شود و مشکلات زیست محیطی ایجاد شده است.

کارشناس مسایل شهری پارسا کرمی می گوید که «دفن زباله در آراد کوه باعث آلوده شدن آب های زیرزمینی می شود» و گازهای تولیدشده از زباله در دراز مدت خطرناک است. در مقابل کارشناس مسایل شهری حمید حیدری می گوید که در آرادکوه به دلیل ضریب پایین نفوذپذیری خاک، دوری از مراکز بافت مسکونی و همچنین قرار نگرفتن در مسیر بادهای فصلی «دفن زباله آلودگی زیست محیطی ایجاد نمی کند.»

به اعتقاد کارشناسان، برای رفع مشکل دفن باید میزان تولید زباله از مبدا کم و طرح تفکیک زباله صورت گیرد. باید زباله سوزی با تناژ بالا احداث شود تا میزان دفن زباله به صفر برسد. همچنین کارهای فرهنگی و اجتماعی می تواند نقش موثری در مدیریت زباله ایفا کند.

47217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زباله های تهران به کدام منطقه منتقل می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زباله های تهران به کدام منطقه منتقل می شود؟"، کلیک کنید.