راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

روز گذشته نمایشگاه های جدیدی در تهران افتتاح شد؛ افتتاح این نمایشگاه ها فرصت جدیدی را برای گالری گردها فراهم می کند تا از آثار هنرمندان پیشکسوت و تازه کار دیدن کنند.

به گزارش زندگانی روز گذشته جمعه 21 اردیبهشت ماه نمایشگاه های جدیدی در گالری های تهران افتتاح شد؛ برخی از این نمایشگاه ها شامل آثار هنرمندان پیشکسوت را بودند و بعضی دیگر معرفِ هنرمندان جوان و تا حدودی تازه کار.

«خط نگاره ها در فرش» عنوان یکی از این نمایشگاه ها بود که روز گذشته جمعه 21 اردیبهشت برپا شد؛ این نمایشگاه با آثار ابراهیم حقیقی، در گالری اعتماد 1 برپا شده است و تا سه شنبه 8 خرداد ادامه خواهد داشت. 

برای سر زدن به گالری اعتماد باید به میدان هفت تیر، مفتح جنوبی، بن بست شیرودی پلاک 25 رفت. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

نمایشگاه انفرادی فربد مرشد زاده نیز روز گذشته در گالری شیرین برپا شد. این نمایشگاه که «بارگاه ادبار» نام گرفته است تا چهارشنبه 2 خرداد ادامه خواهد داشت.

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است: «اما، براستی آیا می توان اخگری سوزان در دست، با خیال نسیم خنک کوهساران آسایش یافت؟ آیا می توان لرزان در بوران استخوان سوز برف با خیال گرمای تابستان مرگ را باز راند؟ احتمالاَ نه! چرا که خیال خوشی ها درمان ناخوشی ها نیست. 
خیال، گرچه درمان نیست اما گاهی تنها گریزراه ممکن می شود در برابر وضعیت موجود که بی هیچ افق روشنی، عرصه ی حکمرانی ادبار، فلاکت و سیه روزی است. در چنین وضعیتی تو یا تن به نابودی می دهی، یا با برشی قاطع از واقعیت موجود به عرصه خیال محض می گریزی.
عالم خیال، توهم ذهن است مبتنی بر عناصر وام گرفته از جهان واقع اما با سازوکاری دیگرگون، چنانکه گویی هرآنچه حسرت و آرزوست در این عالم، جامه ی عمل می پوشد.
عالم خیال، نسخه معکوس جهان پر ادبار است که در صورت بارگاه تنعم و خوشی رخ می نماید. بارگاه ادبار آن خیال خوشی هاست که درمان نیست اما غایت آرزوست.»

گالری شیرین در خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه ی سیزدهم، پلاک 5 واقع شده است. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

نمایشگاه چیدمانِ کاغذ سما رحمانی نیز، روز گذشته در گالری هما برپا شد. این نمایشگاه با عنوانِ «لفافه» تا سه شنبه 8 خرداد ادامه دارد و برای سر زدن به این نمایشگاه انفرادی باید به خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، کوچه چهارم غربی، پلاک 8، واحد یک رفت. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

نمایشگاه انفرادیِ متینِ موسی نیز با عنوان «در جستجوی مکان از دست رفته» روز گذشته افتتاح شد؛ این نمایشگاه تا چهارشنبه 2 خرداد در گالری سیحون برپا خواهد بود. برای سر زدن به این نمایشگاه و دیدنِ آثار این هنرمند باید به خیابان وزرا، کوچه چهارم، شماره 11 رفت. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

نمایشگاهِ گروهی «خداحافظ کریمخان» قرار است تا دوشنبه 31 اردیبهشت  ادامه داشته باشد. این نمایشگاه روز گذشته افتتاح شد و برای سر زدن به آن باید به نگارخانه نگر واقع در زیر پل کریمخان، بعد از تقاطع ایرانشهر، پلاک 154رفت. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

نمایشگاه ساله شریفی هم با عنوانِ «زمزمه های پنهان» یکی از نمایشگاه های دیگری است که جمعه افتتاح شد؛ این نمایشگاه در گالری باوان افتتاح شده و قرار است تا دوشنبه 7 خرداد ادامه داشته باشد. 

برای سر زدن به گالری باوان باید به خیابان مطهری، خیابان لارستان، خیابان عبده، پلاک 7 رفت. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

آثار آتوسا شاملو با عنوان «بعد موازی» روز گذشته در گالری والی نمایش داده شد. این نمایشگاه تا سه شنبه 1 خرداد ادامه خواهد داشت. 

برای سر زدن به گالری والی و بازدید از نمایشگاه جدیدش باید به تهران، میدان ونک، خیابان شهید خدامی، پلاک 72 رفت. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

نمایشگاه انفرادی «حس اول» جمعه 21 اردیبهشت در گالری عصر افتتاح شد. این نمایشگاه که با آثار گیلدا هاشم زاده برپا شده تا تا جمعه 4 خرداد ادامه خواهد داشت. 

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است: «اولین ها فراموش نمی شوند؛ اولین دیدار، اولین کلام، اولین نقش، اولین نگاه، اولین حس.
من همه چیز را آن گونه که می بینم، ثبت می کنم؛ آن گونه که درک می کنم، به تصویر می کشم، نه آن گونه که به نظر می رسند. 
آدم ها را، خودم و دیگران را، آن گونه که در خیالم به هم می پیچند و در هم می روند، نقاشی می کنم؛ با همان اولین حس.
همان حس بودن در این دنیای پر از تناقض که انگار همه چیز در آن به هم پیوسته و در عین حال گسسته است. همچون نور و تاریکی که دو بخش جدا نشدنی از هم هستند و من با هر دویشان نفس می کشم. این حقیقت خیال من است.»

برای سر زدن به این نمایشگاه باید به گالری والی در میرزای شیرازی شمالی، خیابان دلاویز، پلاک 18 رفت. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

نمایشگاه انفرادی حسین محجوبی نیز با عنوانِ «غوغای رنگ ها» از روز گذشته در گالری کاما برپا شده است. 

مدیر گالری کاما در بخشی از بیانیه این نمایشگاه نوشته است:

«آبی لاجوردی، سبز ایرانی، نیلی، ارغوانی

چند نقاش ایرانی را می شناسیم که پالت رنگی مخصوص خود را دارند؟

حال چند نقاش ایرانی را می شناسیم که در این پالت رنگی مخصوص به خود کثیرا و غالبا رنگ هایشان تماما رنگ های ایرانیست که در جهان به نام ایران این رنگ ها ثبت شده اند و چند نقاش ایرانی می شناسیم که وفادار به اصالت نقاشی ایرانی و قانون نگارگری قدمایی منظره نگاری معنوی را در آثارش بتوان مشاهده کرد و فضاهای تخت و دو بعدی وام گرفته از نگارگران با زبانی مدرن و معاصر در قابهایش خودنمایی داشته باشد؟ و چند نقاش را در جهان می شناسیم که با نگریستن در آثارش بتوانیم ملیت هنرمند را تشخیص دهیم هم جغرافیای زیستش را هم عمق اندیشه های فرهنگی خواستگاهش را و حتی با قدری تامل و تعمق ژرف تر زندگینامه و دانش نظری و حوزه مطالعاتی اش را نیز از بیان تصاویرش بخوانیم.

حال قدری فراتر برویم و به تمام این ویژگیها پیام آور بودن آثارش نیز افزون کنیم پیام صلح، اعتراض به انسان عاصی معاصر و احترام به طبیعت چون سرودی خوش آوا در نقش ها و فرمها و رنگهای استاد نغمه سرایی می کنند.

در ماههای نخستین پاییز سال جاری نمایشگاه مروری بر هفتاد سال تجربیات این استاد نابغه هنر معاصر ایران که بهانه نوشتن این چند خط شد گواهیست بر این مدعا که قدرت و توانمندی قلم استاد و اشراف ایشان بر تکنیک های طراحی و نقاشی تام و تمام است و ایشان تا چه اندازه مطالعاتی وسیع و عمیق در هنر معاصر داشته اند که نتیجه خلق آثاری چنین شگفت انگیز است.

و چه نویدی خوشتر از اینکه شاهکارهایی دیده نشده از استاد و گنجینه ایشان وجود دارد که هنوز مخاطبان دنیای هنر معاصر ایران را می تواند بارها و بارها شگفت زده کند و بلاشک پس از رونمایی از این آثار فاخر و نفیس می توانیم عظمت و قدرت و اندیشه ناب فخر هنر معاصرمان را به نظاره بنشینیم.»

این نمایشگاه که جمعه 21 اردیبهشت افتتاح شد تا سه شنبه 1 خرداد ادامه خواهد داشت. 

برای بازدید از این نمایشگاه باید به گالری کاما واقع در جردن، خیابان دیدار شمالی، کوچه کیش شرقی، پلاک 20 ،طبقه اول رفت. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

«هَموَندگان» نیز نمایشگاه جدید گالری ریشه 29 است که به کیوریتوری هدا سرگردان به نمایش درآمده؛ این نمایشگاه گروهی روز گذشته جمعه 21 اردیبهشت افتتاح شد و تا جمعه 29 تیر ادامه خواهد داشت. 

آثار پونه اوشیدری، مهدی بهبودی، مریم بهروزی نیا، میترا سلطانی، مهسا کریمی زاده، محمود محرومی و راحله نورآور در این نمایشگاه قابل بازدید است. 

برای سر زدن به گالری ریشه29 باید به الهیه، خیابان آقابزرگی، روبه روی بانک آینده، جنب بانک خاورمیانه، پلاک 31 رفت. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

«دژاوو» نمایشگاه انفرادی پیمان رفیعی است که جمعه 21 اردیبهشت افتتاح شد. این نمایشگاه تا جمعه 18 خرداد ادامه خواهد داشت. «دژاوو» نمایشگاه دیگری است که در گالری ریش29 برپاست و برای بازدید از آن باید به الهیه، خیابان آقابزرگی، روبه روی بانک آینده، جنب بانک خاورمیانه، پلاک 31 رفت. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

نمایشگاه گروهی «خانه به مثابه آرامگاه» نیز روز گذشته افتتاح شد. این نمایشگاه که در گالری نیان برپا شده است آثار 11 هنرمند را به نمایش گذاشته.

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است: «با همکاری گالری هنگام

سهم بزرگی از آنچه باعث تفاوت در نگرش و عملکرد هنرمند می شود حاصل زیستی است که در خانه داشته، اما این واژه، که با گسترش جهان ما تعریفی تازه می یابد را شاید بتوان بازمعنا کرد و به گستره شهر یا وطن بسط داد و دوباره اندیشید چیستی ما تا چه حد محصول آن معناست؟ خانه به مثابه آرامگاه، نه فقط واکاوی تجربه زیسته هنرمند که کالبدشکافی تاثیر بی انکار خانه بر هنرمند و هنر اوست.»

«خانه به مثابه آرامگاه» تا روز دوشنبه 31 اردیبهشت ادامه خواهد داشت و برای سر زدن به آن باید به آدرس میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، خیابان تور، خیابان وفایی ورمرز آبادی، بن بست ابهری، پلاک 5 رفت. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

آثار هایده زرین بال نیز از روز گذشته در نگارخانه سهراب به نمایش درآمد. «تنیده گی» عنوان نمایشگاه جدید این هنرمند است که جمعه 21 اردیبهشت افتتاح شد و تا دوشنبه 31 اردیبهشت ادامه دارد. 

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است: «تضاد همواره در تار و پود زندگی ما تنیده شده است و ما را به رقصی موزون ولی پیچیده بین هستی و نیستی وادار می کند. بدان سان که ضربه ظریف قلم بر روی بوم، تصاویر ساده، پیچیده و موزون ذهن نقاش را ترسیم می کند و او را به هستی نزدیک تر می کند. لبه عدم قطعیت جایی که تضاد بین نور و سایه، خطوط وجودی ما را بین واقعیت و حقیقت مشخص می کند و سبب می شود تا مرز باریک بین ذات آفرینش با نابودی و نیستی را درک کنیم، تعادلی پویا که ما را به سفر خودیابی و دگرگونی دعوت می کند.»

نگارخانه سهراب در تهران، خیابان سمیه، قبل از رامسر،شماره 142 واقع شده است. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

گالری جاوید نیز روز گذشته نمایشگاه «هفت» را برپا کرد؛ این نمایشگاه را فرشته غازی راد گردآوری کرده است. 

نمایشگاه گروهی هفت جمعه 21 اردیبهشت افتتاح شد و تا دوشنبه 31 اردیبهشت ادامه خواهد داشت. 

برای سر زدن به گالری جاوید باید به میدان فاطمی،خیابان جویبار،خیابان زرتشت غربی کوچه یزدان،پلاک 17، واحد1

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

«و تاب آوردیم» نمایشگاه انفرادی مهسا کریمی است که روز جمعه 21 اردیبهشت در گالری اِچ افتتاح شد؛ این نمایشگاه تا جمعه 4 خرداد ادامه خواهد داشت. 

برای بازدید از این نمایشگاه باید به گالری اِچ  در خیابان شریعتی، روبروی دولت، کوچه میرزا تاراج ، پلاک 10 مراجعه کرد. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

«لحظه گذرا» هم نمایشگاهی انفرادی از آثار شهناز فتوحی است. گالری شمیس این نمایشگاه را برپا کرده است.

در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «لحظه گذرا لحظه حال، هرچند گذرا، تنها لحظه قابل لمس است و باقی چیزی نیست جز انبوهی از خاطرات.»

این نمایشگاه جمعه 21 اردیبهشت افتتاح شد و تا سه شنبه 1 خرداد ادامه خواهد داشت.

 گالری شمیس در فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان دانیالی، شماره 8 واقع شده است. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

آثار بابک پزشکی نیز با عنوانِ نمایشگاه «دم (به فتح دال)» روز گذشته افتتاح شد؛ این نمایشگاه در گالری اِو به نمایش درآمده است و تا جمعه 28 اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

گالری اِو در خیابان کریم خان زند، خیابان خردمند شمالی، کوچه اعرابی 3، پلاک 5، طبقه همکف و اول قرار دارد. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

«نفسی دوباره» عنوان نمایشگاه هایده برادران دیلمقانی است که به صورت انفرادی در گالری گویه برپا شده؛ این نمایشگاه جمعه 21 اردیبهشت افتتاح شد و تا دوشنبه 31 اردیبهشت ادامه خواهد یافت. 

گالری گویه در میدان هفت تیر، خیابان مشاهیر، کوچه لطفی، پلاک 39 برپا شده است. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

نمایشگاه آثارِ شهرزاد لک نیز در گالری با برپا شده است. «آبی» عنوان این نمایشگاه است و در بیانیه آن آمده است:

«آبی

انتخاب دریا برای شکل گیری این مجموعه آثار، معنای زندگی را در بر دارد و از جهت زیبایی شناسی نیز بی کرانگی، آرامش، خروش و… را در طیفی از رنگ آبی پیش چشم می گذارد.

زندگی برای انسان، همچون عبور از دریایی بزرگ و عمیق است که همواره مملو از آرامش، زیبایی ها، سختی ها و حتی طوفان های پیش بینی نشده است.

به نظر من عبور انسان از طوفان بلایا و رسیدن به ساحل آرامش، هدف و غایت انسان هاست و در این میان لذت بردن از مسیر برای رسیدن به ساحل زندگی، دستاورد اصلی ما از زندگی به شمار می آید.»

این نمایشگاه انفرادی جمعه 21 اردیبهشت افتتاح شد و تا جمعه 4 خرداد ادامه خواهد داشت. 

برای سر زدن به گالری با باید به بلوار ارتش غرب، خیابان نخل، خیابان بهاران، بن بست نسترن، پلاک 1، ساختمان مدرن رسانه زندگانی، واحد 602 و 603 رفت.

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

نمایشگاه انفرادی هلیا قره گوزلو با عنوان «عروسک کدومه» نیز روز گذشته در گالری شیرین افتتاح شد. این نمایشگاه تا چهارشنبه 2 خرداد ادامه خواهد داشت و برای بازدید از آن باید به خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه ی سیزدهم، پلاک 5 رفت. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

«بازتاب ها» هم با گردآوری لیلا طیبی فرد روز گذشته در گالری بینش افتتاح شد. این نمایشگاه تا یکشنبه 30 اردیبهشت ادامه خواهد داشت. 

برای دیدنِ نمایشگاه گروهی برپا شده در گالری بینش باید به خیابان ولیعصر، پایین تر از پل پارک وی، کوچه خاکزاد، پلاک 22 رفت.

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

«بر مدار نقطه» نیز نمایشگاهی گروهی از 11 هنرمند است که در گالری آیا برپا شده است. این نمایشگاه روز گذشته جمعه 21 اردیبهشت برپا شد و تا یکشنبه 30 اردیبهشت ادامه خواهد داشت. 

برای بازدید از این نمایشگاه باید به میرزای شیرازی، خیابان منصور، پلاک 1 رفت. 

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

نمایشگاه نگارگری «تمام ناتمام من» نیز با نمایش آثار ستاره سعیدی جمعه 21 اردیبهشت ماه در فرهنگسرای ارسباران گشایش یافت.

این نمایشگاه تا 28 اردیبهشت ماه ادامه دارد

ستاره سعیدی در این نمایشگاه که با همراهی و راهنمایی استاد اردشیر مجرد تاکستانی برپا شده است، نگاهی به آثار نگارگری استاد غیاث الدین مشهور به محمد سیاه قلم هنرمند ایرانی دوره تیموری داشته است.

برای بازدید از این نمایشگاه می توان تا 28 اردیبهشت ماه هر روز از ساعت 10 تا 18 به نگارخانه شماره 1 فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از پل سیدخندان، خیابان جلفا، کوچه عقاب مراجعه کرد.

راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده

پایان خبر زندگانی 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راهنمایی برای گالری گردها در 10 روز آینده"، کلیک کنید.