راز ساخت اهرام بزرگ مصر بالاخره فاش شد

غزال زیاری: دانشمندان اخیراً شاخه ای از رودخانه نیل را کشف کرده اند که زمانی در مجاورت بیش از 30 هرم مصر باستان جاری و روان بوده است. کشف همین رودخانه می تواند معمای نحوه ساخت این اهرام را که قرن هاست ذهن بشر را به خود درگیر کرده، حل کند؛ چراکه از نحوه انتقال بلوک های سنگی عظیم توسط مصریان باستان برای ساخت اهرام پرده برمی دارد.

از قرار معلوم، شاخه این رودخانه به طول تقریبی 64 کیلومتر در کنار مجموعه اهرام نمادین جیزه در جریان بوده ولی هزاران سال است که زیر بیابان و زمین های کشاورزی پنهان مانده است.

حالا با کشف این رودخانه می توان به این سوال بی جواب پاسخ داد که چطور اهرام 31 گانه به صورت زنجیره ای در امتداد نواری بیابانی بین 4700 تا 3700 سال پیش در دره نیل ساخته شده اند.

این نوار که در نزدیکی ممفیس، پایتخت باستانی مصر واقع شده است، دربرگیرنده هرم بزرگ جیزه (تنها ساختار بازمانده از عجایب هفت گانه جهان باستان) و همچنین اهرام خفرع، خوفو و منکورع است. باستان شناسان سال ها فکر می کردند که مصریان باستان برای ساخت اهرام، منطقاً می بایست از آبراه مجاور برای جابه جایی مواد غول پیکر استفاده کرده باشند ولی هرگز موفق به رویت ردی از این آبراه یا رودخانه نشده بودند.

راز ساخت اهرام بزرگ مصر بالاخره فاش شد

شرح عکس: موقعیت اهرام (دایره های رنگی)، شاخه اهرامات و دیگر آبراهه های شاخص رود نیل

تصاویر ماهواره ای راهگشا شد

ایمان غنیم، سرپرست تیم تحقیقات دانشگاه کارولینای شمالی دراین باره توضیح می دهد: «تا پیش ازاین، هیچ کس از مکان، شکل، اندازه یا نزدیکی این آبراه بزرگ به مکان واقعی اهرام اطمینانی نداشت.»

درنهایت تیمی بین المللی از محققان، از تصاویر ماهواره ای راداری برای نقشه برداری از یکی از شاخه های رود نیل که آن را اهرمات (اهرام) نامیدند، استفاده کردند.

غنیم دراین باره توضیح داد: «بهره گیری از رادار به محققان این فرصت را داد که به توانایی منحصربه فردی برای نفوذ به سطح ماسه و تولید تصاویری از ویژگی های پنهان ازجمله رودخانه های مدفون و سازه های باستانی دست پیدا کنند.»

بررسی ها در میدان و هسته های رسوبی در این سایت تاریخی، درنهایت منجر به تایید وجود این رودخانه شد. طبق مطالعه منتشره در مجله Communications Earth & Environment، دانشمندان اعلام کردند که سطح روی این رودخانه در طول دوره خشک سالی عظیمی که حدود 4200 سال پیش آغاز شد، با شن پوشیده شده است.

کشف راز بزرگ هرم

اهرام جیزه در فلاتی که تقریباً یک کیلومتر از کرانه این رودخانه فاصله داشته، ساخته شده اند. طبق گفته غنیم، بسیاری از این اهرام، پیاده رویی تشریفاتی داشته اند که در کنار رودخانه پیش می رفته و در پایان به معابد دره می رسید که از آن ها به عنوان بندرگاه استفاده می شد.

راز ساخت اهرام بزرگ مصر بالاخره فاش شد

شرح عکس: نمای سه بعدی شبیه سازی شده از آبراه اهرامات و نزدیکی آن به فلات جیزه و موقعیت اهرام سه گانه

او در ادامه به این نکته اشاره کرد که این رودخانه، نقشی تعیین کننده و کلیدی را در جابه جایی کارگران و همچنین حمل ونقل مصالح ساختمانی موردنیاز برای ساخت اهرام ایفا می کرده است. تا پیش ازاین، یکی از بزرگ ترین ابهامات بشر درباره اهرام ثلاثه این بود که مصریان باستان چگونه موفق به ساختن چنین سازه های عظیم و دیرپایی شده اند.

سوزان اونستین یکی از نویسندگان این مطالعه به این نکته اشاره می کند که حمل این مصالح سنگین که بیشتر آن ها از مناطق جنوبی تر تامین می شدند، از طریق رودخانه بسیار آسان تر از حمل زمینی آن ها بوده است.

او حتی بر این باور است که احتمالاً سواحل رودخانه ها، جایی بوده که از حاضران در مراسم تشییع جنازه فراعنه، قبل از انتقال اجساد به محل دفن نهایی در داخل هرم، استقبال و میزبانی می شده است و درعین حال این رودخانه می تواند نشان دهد که چرا اهرام در نقاط مختلف ساخته شده اند.

راز ساخت اهرام بزرگ مصر بالاخره فاش شد

اونستین ادامه داد: «در طول ادوار مختلف، مسیر و حجم آب رودخانه دستخوش تغییراتی شده؛ درنتیجه پادشاهان سلسله چهارم مجبور شده بودند تا انتخاب های متفاوتی نسبت به پادشاهان سلسله دوازدهم داشته باشند. این کشف، ارتباط نزدیک بین جغرافیا، آب وهوا، محیط زیست و رفتار انسان را برایم یادآوری کرد.»

منبع: phys

54321

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راز ساخت اهرام بزرگ مصر بالاخره فاش شد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راز ساخت اهرام بزرگ مصر بالاخره فاش شد"، کلیک کنید.