جهان برای اولین بار رکورد زد

جهان برای اولین بار رکورد زد

به گزارش زندگانی،متخصصان تغییرات اقلیمی اروپا، برخی از قوی ترین شواهد را ارایه کرده اند که نشان می دهد اهداف کلیدی در کاهش گرمایش جهانی محقق نشده است.

زندگانی در گزارشی آورده که ، تازه ترین گزارش سرویس تغییرات آب وهوایی کوپرنیک حاکی است جهان برای اولین بار در یک دوره 12 ماهه، شاهد میانگین دمای بیش از 1.5 درجه بالاتر از سطح قبل از دوره صنعتی شدن بوده که رکوردی دیگر در روند گرمایش زمین محسوب می شود.

هدف 1.5 درجه کمتر از یک دهه پیش در اجلاس مهم آب و هوای پاریس تعیین شد، جایی که دانشمندان هشدار دادند که گرمایش بیش از این سطح در طول سالیان متمادی عواقب شدید جهانی خواهد داشت.

داده های سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک درباره سال گذشته (2023) نشان می دهد که دما با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش است و دما بین فوریه 2023 تا ژانویه 2024 میلادی (سال جاری) 1.52 درجه سانتیگراد افزایش یافته است.

کوپرنیک در عین حال می گوید هشت ماه گذشته، داغ ترین ماه های ثبت شده بوده و افزایش دمای دریا حتی چشم گیرتر است.

بر اساس یک گزارش مهم سازمان ملل در سال 2018 میلادی، در صورت 2 درجه افزایش دما، به جای 1.5 درجه، خطر تغییرات اقلیمی مانند گرمای شدید، بالا آمدن سطح آب دریاها و از بین رفتن حیات وحش، بسیار بیشتر می شود.

به گزارش بی بی سی، پروفسور «لیز بنتلی»، مدیر اجرایی انجمن رویال هواشناسی انگلیس می گوید: عبور از یک و نیم درجه سانتیگراد در میانگین سالانه بسیار مهم است. این یک گام دیگر در جهت اشتباه است ولی ما می دانیم که باید چه کار کنیم.

محققان بر این نکته تاکید می کنند که انسان ها هنوز هم می توانند در روند گرمایش جهان تفاوت ایجاد کنند از جمله اینکه فناوری های سبز مانند انرژی های تجدیدپذیر و وسایل نقلیه الکتریکی در بسیاری از نقاط جهان رونق گرفته است.

این بدان معنا است که برخی از بدترین سناریوهای گرمایش زمین، مثلا افزایش میانگین دمای 4 درجه سانتیگراد یا بیشتر در این قرن که تصور آن در یک دهه پیش ممکن بود، حالا بر اساس سیاست ها و تعهدات فعلی بسیار کمتر در نظر گرفته می شوند.

233217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جهان برای اولین بار رکورد زد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جهان برای اولین بار رکورد زد"، کلیک کنید.