جزییات برگزاری سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر

جزییات برگزاری سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر

آفتاب نیوز :

سی و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به دبیری رضا مهدوی از دوشنبه تا شنبه -23 تا 28 بهمن ماه- در بخش های رقابتی (جایزه باربَد) و غیررقابتی در تهران و 14 استان دیگر کشور برگزار می شود.

هفت سالن تهران؛ تالار های وحدت، رودکی، سالن سوره حوزه هنری، فرهنگسرا های ارسباران، بهمن، کوشک باغ هنر منطقه فرهنگی گردشگری عباس آباد و سالن میلاد نمایشگاه بین المللی میزبان اجرا های ارکسترال، کلاسیک، ردیف دستگاهی، نواحی، هنرستان های موسیقی، کودک و نوجوان، سرود، بین الملل و پاپ این جشنواره است.

سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر فردا- دوشنبه- 23 بهمن ماه- با اجرای گروه موسیقی «نهال» ویژه بانوان به سرپرستی و خوانندگی لیلا نجفی در تالار وحدت آغاز می شود و با اجرای آثاری در بخش های ارکسترال، بین الملل، ردیف دستگاهی، نواحی، سرود، پاپ و نشست پژوهشی ادامه پیدا می کند.

ارکستر موسیقی ملی ایران به رهبری همایون رحیمیان، خوانندگی محمد معتمدی، با همراهی گروه کُر بنیاد رودکی به رهبری رازمیک اوحانیان ساعت 18:30 در تالار وحدت روی صحنه می رود.

مازیار ظهیرالدینی کنسرت مایستر این اجراست و ارکستر ملی قطعه های «تهران» به آهنگسازی و تنظیم همایون رحیمیان و همراهی گروه کُر، «کویر» به آهنگسازی محمد معتمدی و تنظیم افشین عزیزی، «ناله شبگیر» اثر پرویز یاحقی با تنظیم امیرحسین طایی، قطعه محلی «بویر احمدی» با تنظیم همایون رحیمیان و همراهی گروه کُر، «پیروزی» به آهنگسازی و تنظیم همایون رحیمیان و همراهی گروه کُر را اجرا خواهد کرد.

روشنی روی تو با تنظیم امیرحسین طایی، «آسمان خدا» به آهنگسازی مجید وفادار و تنظیم سیامک بهبهانی، قطعه محلی «رشید خان» با تنظیم همایون رحیمیان و همراهی گروه کُر، «سوگند» اثر بابک افشار، «تکیه گه خیال» به آهنگسازی زنده یاد امیرفرشید رحیمیان و تنظیم همایون رحیمیان و «ای ایران» اثر روح الله خالقی با تنظیم گلنوش خالقی با همراهی گروه کُر از دیگر قطعه های این کنسرت در نخستین شب سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر هستند.

سپس سالار عقیلی خواننده موسیقی سنتی به همراه گروهش ساعت 21:30 در تالار وحدت قطعاتی را برای مخاطبان اجرا خواهد کرد. عقیلی سال 1400 به همراه گروه «راز و نیاز» در سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر حضور داشت.

موسیقی بین الملل از ارمنستان و افغانستان

تالار رودکی 23 بهمن ماه ساعت 18:30 و 21:30 به ترتیب میزبان رسیتال پیانوی هایک ملیکیان از ارمنستان و گروه «عندلیبان» از افغانستان است.

هایک ملیکیان متولد سال 1980 در ارمنستان است، او به عنوان یکی از نوازندگان حرفه ای در اجرای آثار قرن بیستم شناخته می شود و از سال 2007 به بعد، چندین آلبوم تک نوازی از ملیکیان منتشر شده است که از بین آن ها می توان به مجموعه آثار آرنو باباجانیان برای پیانوی سولو اشاره کرد.

این هنرمند سال 2013 از طرف رییس جمهوری ارمنستان لقب هنرمند افتخاری جمهوری ارمنستان را دریافت کرده است. ملیکیان سال 1394 نیز در تالار رودکی تهران، شیراز، یزد و اهواز به اجرای برنامه پرداخته و مستر کلاس های نوازندگی پیانو را برگزار کرده بود.

موسیقی ردیف دستگاهی

کنسرت های گروه «آوای هور» به سرپرستی و خوانندگی سیدمحسن حسینی ساعت 18:30 و «طیب جان» به سرپرستی حسین قاسم زاده ساعت 21:30 در بخش ردیف دستگاهی در سالن سوره حوزه هنری برگزار می شود.

سیدمحسن حسینی خواننده آواز ایرانی است که علاوه بر انتشار آلبوم هایی همچون «دقیقه»، «در دور دست»، «شهر مناجات»، «نواحی اشک» اجرا های صحنه ای بسیاری در داخل و خارج از کشور داشته است و اکنون مدیریت گروه موسیقی «هور» را به عنوان بهترین گروه موسیقی از نگاه داوران در جشنواره سی و هشتم فجر برعهده دارد.

دبیری نخستین جشنواره مناجات خوانی و سحری خوانی (ماهور) و دبیری بخش موسیقی نخستین جشنواره (روایت جهاد) در حوزه هنری، نامزدی جایزه باربَد سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر، بهترین خوانندگی موسیقی دستگاهی برای آلبوم موسیقی «در دور دست»، دیپلم افتخار بهترین خواننده موسیقی دستگاهی سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر برای آلبوم موسیقی «جز عشق ندارم هنری»، اجرای آواز در آلبوم «از سراسر بگذشته» به عنوان بهترین آلبوم موسیقی جشنواره بسطامی و آلبوم برگزیده سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر از سوابق و افتخارات حسینی است.

حسین قاسم زاده آهنگساز و نوازنده ساز های نی و سنتور است که سال 1399 آلبوم «طبیب جان» با اشعاری از حافظ، سعدی، مولانا، آهنگسازی وی و خوانندگی علیرضا وکیلی منش منتشر شد.

قاسم زاده علاوه بر اجرای کنسرت هایی در داخل و خارج از کشور با گروه هایی همچون «ماهان»، «ایل»، «سپیدار»، «وصل یار»، «نوبهار»، «بیداد»، «عرفان» و نوازندگی در آلبوم های «صبوی تشنه» به آهنگسازی آرش کامور با صدای سالار عقیلی، «سراسر مه» به آهنگسازی آرش کامور با صدای محمد معتمدی، «عطار و اسب و آتش» با همراهی آرش کامورو وحید تاج، «روی بر آفتاب» به آهنگسازی صادق چراغی و صدای علیرضا قربانی همکاری داشته است.

گروه های «فلک الافلاک» به سرپرستی فرشاد سیفی از استان لرستان ساعت 18:30 و «ندای تفتان» به سرپرستی محمد ریگی پناه از استان سیستان و بلوچستان نخستین شب سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر در بخش موسیقی نواحی در فرهنگسرای ارسباران به روی صحنه می روند.

کوشک باغ هنر منطقه فرهنگی گردشگری عباس آباد نیز 23 بهمن ماه ساعت 18:30 میزبان گروه های سرود «ری نوا» و «شمیم یاس» است. ورود برای عموم علاقه مندان در این بخش رایگان است.

3 کنسرت موسیقی پاپ

کنسرت های موسیقی پاپ نیز امسال در راستای تحقق عدالت فرهنگی، در دو سالن مجزا، فرهنگسرای بهمن و سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.

سالن میلاد نمایشگاه بین المللی 23 بهمن ماه ساعت های 19 و 22 به ترتیب میزبان کنسرت های خواننده های پاپ؛ آرون افشار و مقصود صادقلو است. علیرضا طلیسچی دیگر خواننده پاپ ساعت های 19 و 22 در فرهنگسرای بهمن به روی صحنه می رود. قیمت بلیت کنسرت های موسیقی پاپ در جشنواره موسیقی فجر که در شرایط عادی به حدود 800 هزار تومان (795 هزار تومان) می رسد، 95 تا 450 هزار تومان است.

قیمت سایر کنسرت ها و برنامه های موسیقایی در سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر از 100 تا 300 هزار تومان متغیر است و مدیران این جشنواره با قیمت گذاری مناسبت سعی کردند شرایطی را فراهم کنند تا اقشار مختلف مردم از برنامه های جشنواره بهره مند شوند.

در بخش نشست پژوهشی نیز، نشست «نگاه راهبردی به حوزه موسیقی» 23 بهمن ماه ساعت 20 تا 21 به میزبانی مهدی امین فروغی موسیقیدان، نویسنده و مجری کارشناس و با حضور ساعد آذری مدرس و پژوهشگر موسیقی برگزار و از رادیو «گفتگو» پخش خواهد شد.

سی و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به همت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران با همکاری بنیاد رودکی برگزار می شود وجایزه های ترانه، موسیقی و رسانه از دیگر بخش های این جشنواره است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جزییات برگزاری سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جزییات برگزاری سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر"، کلیک کنید.