تولید دو سوم از قطعات مورد نیاز راه آهن توسط دانش بنیان ها

معاون وزیر راه در پاسخ به زندگانی تاکیدکرد؛

تولید دو سوم از قطعات مورد نیاز راه آهن توسط دانش بنیان ها

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: تولید بیش از 6 هزار قطعه برای حوزه های ناوگان و خط هدف گزاری شده بود که تاکنون 4 هزار قطعه داخلی سازی و توسط فناوران داخلی تولید شده است.

میعاد صالحی در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری زندگانی در خصوص همکاری شرکت راه آهن جمهوری اسلامی با دانش بنیان ها تا رفع نیاز های فناورانه این شرکت، گفت: راه آهن جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم بحث بومی سازی و توسعه فناوری را در اولویت خود قرار داده است. در همین راستا بدیهی است که ما برای آن که بتوانیم قطعات مختلف واگن های باری و مسافری را داخلی سازی کنیم، نیاز به نفوذ فناوری در قطعات با تکنولوژی متوسط و یا تکنولوژی پیشرفته است.

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: بعضی از قطعات با تکنولوژی منحصر به فرد در رسته قطعات پرآلیاژ قرار گرفته و برخی دیگر نیز مورد چندین میلیون سیکل بارگزاری قرار می گیرند. به عنوان مثال چرخ لوکوموتیو مورد بارگزاری سنگینی قرار می گیرد؛ در این شرایط قطعه بایستی هم به لحاظ هسته و به لحاظ سطحی توان مقاومت را داشته باشد. در خصوص ترمز ها نیز به عنوان یک قطعه حیاتی نیز چنین ملاحظاتی وجود دارد.

ساخت قطعات دارای تکنولوژی های پیشرفته در کشور

صالحی اظهار کرد: این قطعات دارای تکنولوژی های پیشرفته ای هستند که در برخی موارد در کشور وجود نداشت. بدیهی است شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران برای تامین قطعاتی که تحریم هستیم، مجبور به داخلی سازی است. اما در خصوص قطعاتی که مشکل تحریمی نیز وجود ندارد نیز راه آهن مایل به تولید آن در داخل کشور است؛ چرا که تحقق این امر بنابر توسعه صنعت بومی و کاهش هزینه ها به نفع کشور است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در همین راستا تولید بیش از 6 هزار قطعه برای حوزه های ناوگان و خط هدف گزاری شده بود که تاکنون 4 هزار قطعه داخلی سازی شده است. بدیهی است که داخلی سازی در قطعاتی که تکنولوژی سطح پایین تری دارند، سریع تر اتفاق می افتد و قطعات با تکنولوژی پیشرفته با صرف زمان بیشتری بدست فناوران ما ساخته می شوند. اما به لطف خدا در یازدهمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی مشاهده کردیم که بسیاری از قطعات با تکنولوژی بسیار پیشرفته نیز توسط فناوران ما داخلی سازی شده است.

صنعتگران بخش خصوصی در مسیر توسعه تولیدات 

مدیر عامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: هم اکنون صنعتگران در شرکت های خصوصی انواع چرخ «منوبلوک» با سرعت بالا را تولید و به فناوری آن دست پیدا کرده اند؛ همچنین بلوکه موتور «جی ام »با تلاش متخصین داخلی سازی شده و موفق به گذر از تست های مربوط به آن شده است.

وی اظهار کرد: بدیهی است که در بین قطعات مورد نیاز صنعت حمل و نقل ریلی قطعات موتور مانند میلنگ و بلوکه موتور و … جز گلوگاه ها هستند. در همین راستا شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران سال گذشته پس از احصاء و غربالگری نیاز خود اقدام به انتشار فراخوان کرده و نسبت به جذب همکاری بخش خصوصی که در این حوزه توانمندی دارند اقدام کنند.

صالحی تاکید کرد: پس از این مرحله نسبت به تقویت و حمایت از این صنعتگران و فناوران اقدام شده و امروز در حال مشاهده ثمرات این اعتماد و همکاری هستیم. تعداد خوبی از شرکت های فعال در صنعت حمل و نقل ریلی دانش بنیان نوع دوم هستند و ما در رایزنی با معاونت علمی ریاست جمهوری در تلاش هستیم تا صنایعی که منحصرا به منظور پشتیبانی و تولید برای صنعت ریلی هستند را وارد لیست دانش بنیان های نوع اول کنیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تولید دو سوم از قطعات مورد نیاز راه آهن توسط دانش بنیان ها" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تولید دو سوم از قطعات مورد نیاز راه آهن توسط دانش بنیان ها"، کلیک کنید.