تصویر روز ناسا: کهکشانی مارپیچی با طراحی عظیم

به گزارش زندگانی، کهکشان M100 در مقیاس واقعی کیهانی، باشکوه است و نمونه ای تمام عیار از کهکشان مارپیچی بزرگ و خوش تعریف شناخته می شود. این کهکشان بزرگ با بیش از 100 میلیارد ستاره، بازوهای مارپیچی کاملاً مشخصی دارد و ازاین منظر شبیه به راه شیری خودمان است.

تصویر روز ناسا: کهکشانی مارپیچی با طراحی عظیم

کهکشان M100 یکی از درخشان ترین اعضای خوشه کهکشانی سنبله است که با نام NGC 4321 نیز شناخته می شود. M100 حدود 56 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد و در جهت صورت فلکی «گیسوان برنیس» دیده می شود.

در این تصویر تلسکوپی، نمای تمام رخ این مارپیچ های خوش تعریف همراه با کهکشان مارپیچی NGC 4312 که از لبه دیده می شود (در سمت راست بالا)، میدان دید گسترده ای به پهنای تقریباً 1 درجه را تشکیل داده است. برای ثبت این تصویر، جمعا 21 ساعت نوردهی شده و تصویربرداری از رصدگاهی تاریک در نزدیکی فلگستاف، آریزونا انجام شده است. خوشه های ستاره ای آبی و درخشان M100 را در کنار رگه های پیچ درپیچ گردوغبار نشان می دهد، دو ویژگی بارزی که از مشخصه های کهکشان های مارپیچی به شمار می روند. بررسی ستارگان متغیر در کهکشان M100،َ نقش مهمی در تعیین اندازه و عمر کیهان داشته است.

اعتبار تصویر و حق چاپ: درو ایوانز. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: کهکشانی مارپیچی با طراحی عظیم" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: کهکشانی مارپیچی با طراحی عظیم"، کلیک کنید.