بهترین مدل خوابیدن برای حفظ سلامتی بدن

بهترین مدل خوابیدن برای حفظ سلامتی بدن

آفتاب نیوز :

خواب خوب شبانه مهم است؛ زیرا اجازه می دهد بدن شما بهترین عملکرد خود را داشته باشد. خواب، منابع انرژی بدنتان را شارژ می کند، بنابراین وقتی بیدار می شوید احساس خوبی دارید، بهتر می توانید تمرکز کنید و احساس انرژی بیشتری می کنید. همچنین خواب به مغزتان کمک می کند اطلاعات را پردازش کرده و حافظه را تقویت کند. به همین دلیل خواب خوب و باکیفیت شب می تواند کمکتان کند چیز های مربوط به روزی را که سپری کرده اید بهتر به خاطر بسپارید. خواب خوب برای سلامت بلندمدت مغز خیلی اهمیت دارد. طی خواب مغز شما سموم و پروتیین های آسیب دیده را از طریق سیستم لنفاوی به خصوصی که به آن سیستم گلیمفاتیک (g-lymphatics) می گویند دفع می کند. سیستم گلیمفاتیک سیستمی از رگ های لنفاوی است که سموم و ضایعات مغز و نخاع را دفع می کنند. این سیستم بخشی از سیستم لنفاتیک است که به انتقال مایع لنف و سلول های ایمنی در بدن کمک می کند. سیستم گلیمفاتیک کمک می کند تا پاتوژن ها و سموم از مغز و نخاع تخلیه شده و سطح سلول های ایمنی در سیستم عصبی مرکزی تنظیم شود.

با وجود اهمیتی که خواب دارد، همیشه هم راحت نیست که خواب خوبی داشته باشیم و ممکن است برای به خواب رفتن یا در خواب ماندن یا صبح خیلی زود بیدارشدن به مشکل بربخوریم و طی روز احساس خستگی و سستی کنیم. تقریباً نیمی از افراد بزرگسال گاهی دچار بی خوابی می شوند و 10 درصد از افراد دچار مشکل مزمن بی خوابی هستند.

شاید این سوال شما هم باشد که در چه وضعیتی بخوابید تا خواب شما بهترین کیفیت را داشته باشد و به سلامتی تان کمک کند. در این مطلب به مزایا و معایب هر یک از وضعیت های خواب می پردازیم: به پشت خوابیدن، روی شکم خوابیدن و به پهلو خوابیدن

به پهلو خوابیدن می تواند ریفلاکس را نیز کاهش دهد؛ اما به این شرط که به پهلوی چپ بخوابید. البته به پهلو خوابیدن می تواند درد شانه را در سمتی که روی آن می خوابید بدتر کند.

به پشت یا روی کمر خوابیدن

به پشت خوابیدن بهترین مدل خوابیدن برای ستون فقرات است. این مدل خوابیدن کمک می کند تا ستون فقرات شما تراز مناسبی داشته باشد. اگر دچار آرتریت و درد مفاصل هستید، به پشت خوابیدن کمک می کند از فشار وارد بر لگن و زانوهایتان نیز کم شود. به پشت خوابیدن همیشه هم راحت نیست، بنابراین شاید طول بکشد تا به این مدل خوابیدن عادت کنید.

اگر کمردرد یا گرفتگی کمر دارید، چند نکته برای به پشت خوابیدن وجود دارد:. سفتی تشکتان باید مناسب باشد، می توانید لایهٔ دیگری از فوم زیر آن بگذارید یا چندلایه از روی تشک کم کنید تا سفت تر شود. اگر تشک خوابتان نرم باشد، حمایت کمتری از کمرتان می کند و دچار کمردرد خواهید شد.. از بالش یا بالش هایی برای زیر سر و گردنتان استفاده کنید تا ستون فقراتتان وضعیتی خنثی داشته باشد. بدین ترتیب تراز ستون فقرات و گردنتان حفظ شده و حمایت خوبی از کمرتان هم می شود. شما باید به بالش های اضافی زیر سرتان به راحتی دسترسی داشته باشید تا طی شب اگر لازم شد بتوانید راحت ارتفاع بالش ها را تنظیم کنید.. برای اینکه نواحی که دچار پیچ خوردگی عصب هاست تحت فشار قرار نگیرند، بالش کوچکی بین کتف هایتان قرار دهید تا هم فشار از روی نقاط حساس مثل عصب سیاتیک برداشته شود و هم گردش خون مناسبی برقرار باشد.. برای حمایت بهتر از کمر، یک بالش بزرگ زیر زانو ها بگذارید.

معایب به پشت خوابیدن:

اگر به پشت بخوابید بیشتر ممکن است خوروپف کنید. برای بعضی از افراد، تغییر عادت خواب از به پشت خوابیدن به روی شکم خوابیدن کافی است تا خوروپف نکنند. همچنین اگر آپنه خواب دارید این مدل خوابیدن برایتان مناسب نیست، چون می تواند انسداد راه های هوایی را تشدید کند. یک امتیاز دیگر به پشت خوابیدن این است که اگر زیر سرتان را با بالش های متعدد بالاتر بیاورید، از علایم ریفلاکستان کاسته خواهد شد.

روی شکم خوابیدن

دوست دارید روی شکم بخوابید؟ خوب است بدانید وقتی روی شکم می خوابید بالاتنه تان قوس نادرستی به داخل بالش می گیرد و در نتیجه کمر و ستون فقراتتان وضعیت درستی نخواهد داشت. به همین دلیل اگر کمردرد یا گردن درد دارید روی شکم خوابیدن مدل درستی نیست. یکی از مزایای روی شکم خوابیدن این است که خوروپف را کمتر می کند و اگر آپنه خواب دارید، مدل سالم تری برای خواب است. روش شکم خوابیدن برای افرادی که ریفلاکس دارند هم مناسب نیست. اگر نمی توانید عادت روی شکم خوابیدن را اصلاح کنید، یک بالش زیر بالاتنه تان بگذارید تا ستون فقراتتان وضعیت خنثی تری پیدا کند. اگر از بالش استفاده می کنید، حتماً بالشی کم ارتفاع و پهن باشد. بالش بلند، تراز طبیعی بدنتان را به هم می ریزد و باعث قوس نادرست کمر می شود. روی شکم خوابیدن باتوجه به تحت فشار قرارگرفتن صورت روی بالش باعث ایجاد چین وچروک روی پوست صورت هم می شود.

به پهلو خوابیدن

طبق آمار، شش دهم افراد به پهلو می خوابند. یکی از خوبی های به پهلو خوابیدن این است که خوروپف را کمتر می کند. همان طور که گفتیم اگر به پشت بخوابید احتمال خوروپف کردنتان بیشتر است؛ زیرا این مدل خوابیدن اجازه می دهد بافت حلق پایین بیفتد و راه هوایی را مسدود کند. اما وقتی به پهلو می خوابید، بافت نرم زبان و حلقتان به اندازه کافی شُل شده و احتمال انسداد راه های هوای خیلی کمتر می شود و در نتیجه بهتر می توانید تنفس کنید. به پهلو خوابیدن می تواند ریفلاکس را نیز کاهش دهد؛ اما به این شرط که به پهلوی چپ بخوابید. البته به پهلو خوابیدن می تواند درد شانه را در سمتی که روی آن می خوابید بدتر کند. به پهلو خوابیدن مثل روی شکم خوابیدن می تواند چین وچروک ها را در سمتی از صورت که به آن طرف می خوابید و صورتتان به بالش سابیده می شود افزایش دهد.

در پایان

واقعیت این است که وقتی می خوابید بدنتان فقط استراحت نمی کند و خیلی کار ها انجام می دهد. وقتی در خواب هستید، بدنتان سلول های آسیب دیده را ترمیم می کند، با عفونت ها می جنگد، بافت های جدید را رشد می دهد و خیلی کار های دیگر! بنابراین خواب خوب از خیلی جهات اهمیت دارد. خواب کافی و باکیفیت شما را خوش اخلاق تر، هشیارتر و متمرکزتر می کند. همچنین خواب خوب باعث نشاط و جوان سازی می شود. از آن طرف، اگر خوب نخوابید دچار مشکلاتی در سلامتی خود خواهید شد، از جمله چاقی، بیماری های قلبی و دیابت. نکتهٔ مهم دیگر در مورد خواب اینکه مدل خوابیدنتان هم مطرح است. اگر کمردرد یا ریفلاکس دارید یا خوروپف می کنید، بعضی از مدل های خوابیدن برای شما مناسب ترند. این نکته را یادتان باشد و مدل مناسبی از خوابیدن را برای خود انتخاب کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهترین مدل خوابیدن برای حفظ سلامتی بدن" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهترین مدل خوابیدن برای حفظ سلامتی بدن"، کلیک کنید.