بعد از هما، نوبت دیده‌شدن بز افسانه‌ای ایرانی رسید!/ فیلم

به گزارش خبرگزاری زندگانی، گزارش‌ها حاکی از آن است که بز کوهی اروندان که یکی از بزهای کوهی اصیل ایرانی است بالاخره بعد از دو قرن در کوه‌های البرز دیده شده است.

بز کوهی اروندان یا مارخور (Markhor) یک بز کوهی ایرانی است. این بز کل کوهی که در بسیاری از نقش و نگارهای ایرانی از بناها تا اشیاء قیمتی در آثار باستانی بسیاری دیده شده است از نمادهای اساطیری فرهنگ ایرانی و از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است و بر اساس اعتقادات کهن دیده شدن آن مانند همای سعادت خوش‌یمن است.

بعد از هما، نوبت دیده‌شدن بز اصیل افسانه‌های ایرانی!/ فیلم

مارخور (Markhor) چهارمین حیوان در جهان است که شاخ‌های بلندی دارد. این بز گونه‌ای از بزهای وحشی بومی آسیای مرکزی است. آن‌ها در جنگل‌های کوهستانی و بوته زارها زندگی می‌کنند و رژیم غذایی آن‌ها بسته به فصل بین علف ها و میوه درختان متفاوت است. درحالی‌که مارخورهای نر در خارج از فصل جفت‌گیری به‌تنهایی زندگی می‌کنند، ماده‌ها و بزهای جوان در گله های کوچک زندگی می‌کنند.

بعد از هما، نوبت دیده‌شدن بز اصیل افسانه‌های ایرانی!/ فیلم

خز آن‌ها قهوه‌ای روشن یا سیاه به نظر می‌رسد و طول آن در طول سال متفاوت است. به‌طور متوسط، آن‌ها بین ۶۶ تا ۱۱۴ سانتی‌متر و بین ۳۱ تا ۱۱۰ کیلوگرم وزن‌دارند. اگرچه نر و ماده هر دو شاخ‌دارند، شاخ نرها بسیار بزرگ‌تر می‌شوند. شاخ‌ها در سر به هم متصل‌اند و به سمت بالا و بیرون پیج می‌خورد. طول شاخ‌ نرها به ۱۶۰ سانتی‌متر مترسد و شاخ ماده‌ها بسیار کوچک‌تر است.

می‌توانید بزرگ‌ترین شاخ‌های جهان را اینجا ببینید.

۳۲۳

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بعد از هما، نوبت دیده‌شدن بز افسانه‌ای ایرانی رسید!/ فیلم" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بعد از هما، نوبت دیده‌شدن بز افسانه‌ای ایرانی رسید!/ فیلم"، کلیک کنید.