انتشار صورت مالی همه شرکت های دولتی در دولت سیزدهم

انتشار صورت مالی همه شرکت های دولتی در دولت سیزدهم

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه دولت سیزدهم شفافیت بیشتر شده است، گفت: صورت مالی همه شرکت های دولتی در این دولت منتشر شده و در سامانه کدال قابل جستجو است و فقط چند شرکت به دلیل مساله امنیتی، اطلاعات آنها منتشر نشده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری زندگانی، محمدجواد شریف زاده امروز در نشست پیش رویداد ارزیابی بهره وری شرکت های دولتی، اظهار داشت: امسال در قانون بودجه تکلیف شد که صورتجلسه های مجمع شرکت های دولتی نیز افشا شود و محرمانه نیست و منتشر خواهد شد. از سازمان بازرسی که شان قانونی حسابرسی شرکت های دولتی دارند درخواست کردیم تا به صورت جدی با شرکت های دولتی تعامل داشته باشند.

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد افزود: صورت مالی باید شفاف باشد و حسابرس کار خود را انجام دهد؛ ما در مساله شفافیت جلوتر هستیم، اما هنوز راه داریم تا به سمت جلو حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه بخشی از عدم بهره وری و ناکارآمدی ها شرکت های دولتی به دلیل نبود شفافیت هاست، گفت: بخش عمده ای از شرکت های دولتی که در این مورد ارزیابی قرار گرفته اند، یا در نقطه مطلوب، ضعیف و متوسط بوده اند. 5 یا 6 مسیله در شرکت های دولتی داریم که عمده مشکلات به خاطر این موارد است.

شرکت هایی که در دولت نیستند بهره وری بالاتری دارند

شریف زاده ادامه داد: اگر این مسایل را حل کنیم، بهره وری آنها حل خواهد شد؛ در غیر این صورت بهره وری پایین در شرکت های دولتی ادامه پیدا خواهد کرد، ضمن اینکه شرکت هایی که در دولت نیستند بهره وری بالاتری دارند.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه مسیله اول مساله ماهیت است، گفت: باید مشخص شود که شرکت دولتی چه پدیده هایی هستند. ما خیلی جا ها در نظام مدیریت کشور تفکیکی بین سازمان، وزارتخانه و اداره یا سایر موارد نداریم که باید این مساله حل شود.

وی بیان داشت: بعد باید تفکیک رابطه مالی بین دولت و شرکت های دولتی را باید مشخص کنیم؛ همچنین تقسیم سود باید مورد توجه قرار گیرد؛ چراکه دولت منابع جدید برای افزایش سرمایه شرکت ها ندارد، در صورتی که شرکت ها منابع مالی نداشته باشند، نمی توانند به بهره وری برسند.

شریف زاده عنوان کرد: یک مسیله مهم دیگر رابطه مالی با دولت در تقسیم سود است؛ همچنین مساله بعدی شفافیت است.

معاون وزیر اقتصاد به موضوع حکمرانی به عنوان مساله بعدی پرداخت و گفت: ما در حوزه حاکمیت شرکتی خیلی عقب هستیم؛ در شرکت های بورسی به خاطر الزام های سازمان بورسی و در بانک ها به خاطر قوانین بانک مرکزی جلوتر هستیم.

وی اضافه کرد: بسیاری از شرکت های دولتی کمیته های تخصصی حسابرسی و ریسک ندارند؛ از این رو این شرکت ها با اداره دولتی و شرکتی فرق ندارد که باید حکمرانی در شرکت های دولتی افزایش پیدا کند، البته اقداماتی در همین راستا شروع شده است.

 شرکت های دولتی بهره وری را افزایش دهند

شریف زاده ابراز داشت: مسیله بعدی، در شرکت های دولتی انگیزش است؛ یکی از مهم ترین مساله انگیزش برای مدیران و کارکنان است که خیلی مهم است و شرکت های دولتی از این موضوع آسیب دیده اند. شرکتی هایی با بهره وری ضعیف یا بالا، حقوق یکسانی می گیرند، البته در دولت ما برای پول کار نمی کنیم، ولی نظام جبران خدمات مهم است که باید برای مسیله انگیزش فکر کنیم تا شرکت های دولتی بهره وری را افزایش دهند.

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد آخرین مسیله در شرکت های دولتی را سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: شرکت ها، بانک ها و بیمه ها از شرکت های مادر کشور هستند و اگر این شرکت ها سرمایه گذاری نکنند سال به سال افت می کنند. این شرکت ها با سرمایه گذاری زنده هستند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انتشار صورت مالی همه شرکت های دولتی در دولت سیزدهم" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انتشار صورت مالی همه شرکت های دولتی در دولت سیزدهم"، کلیک کنید.