استقلال یک امتیاز بیشتر گرفته، اما یک پله سقوط کرد

استقلال یک امتیاز بیشتر گرفته، اما یک پله سقوط کرد

آفتاب نیوز :

آخر هفته قبل مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی در شهر های مختلف برگزار شد. خود ویژگی جام حذفی باعث حساسیت بازی ها می شود، به خصوص که دیگر تیم بزرگ تهرانی در این مرحله حذف شد و هفت نماینده از لیگ برتر به همراه یک تیم از لیگ آزادگان به جمع 8 تیم برتر در جام حذفی رسیدند. حالا دوباره با برگزاری مسابقات هفته بیست و پنجم تنور رقابت های لیگ برتر داغ خواهد شد. هفته ای که دو فینال بزرگ لیگ را در دل خود جای داده است، دو بازی پرسپولیس – سپاهان و تراکتور – استقلال که می تواند تکلیف بالای جدول را تا حدود زیادی مشخص کند.

اما حالا که در آستانه 6 بازی آخر فصل ایستاده ایم بد نیست مقایسه ای کلی از آنچه در پنج ششمی که از لیگ گذشته بین خود تیم ها داشته باشیم. 24 هفته از یک لیگ 30 هفته ای، یعنی پنج ششم از کل مسابقات سپری شده و تیم ها در هر دو نیم فصل اول و دوم 9 مسابقه انجام داده اند. با مقایسه جایگاه تیم ها در پایان هفته نهم دور رفت و هفته نهم دور برگشت می توان به اطلاعات بسیار با ارزشی رسید که برای 6 هفته پایانی به ما نقشه مسیر و راه می دهد.

در پایان هفته نهم دور رفت استقلال با 20 امتیاز صدر نشین بود. سپاهان و پرسپولیس با 19 امتیاز به خاطر تفاضل گل دوم و سوم بودند، گل گهر 16 امتیاز داشت و چهارم بود. سه تیم ملوان، تراکتور و ذوب آهن با 15 امتیاز و به خاطر تفاضل گل متفاوت در پله های پنجم تا هفتم بودند. شمس آذر و مس با 14 امتیاز و با تفاضل گل برابر به خاطر گل زده در رتبه های هشتم و نهم و آلومینیوم با 13 امتیاز در پله دهم، آخرین تیمی بود که امتیازاتش دو رقمی شده بود. یعنی از هر بازی حداقل یک امتیاز داشت.

در جمع شش تیم پایین جدول سه تیم هوادار، پیکان و صنعت نفت با 7 امتیاز به خاطر تفاضل گل در رتبه های یازدهم، دوازدهم و سیزدهم بودند. نساجی و فولاد 6 امتیاز داشتند و در رتبه 14 و 15 نشسته و استقلال خوزستان با فقط 3 امتیاز قعرنشین مطلق جدول بود. اما در دور برگشت که تیم ها از یکدیگر شناخت دارند و کسب امتیاز به مراتب سخت تر است، باید جالب باشد که چه در صدر و چه در قعر جدول تیم ها امتیازات بیشتری نسبت به دور رفت دارند! صدرنشین هفته نهم دور برگشت 22 امتیاز دارد و قعرنشین 5 امتیاز، یعنی هر دو 2 امتیاز از نمونه مشابه خود در پایان هفته نهم رفت بیشتر جمع کرده اند!

در جدول دور برگشت پرسپولیس با 22 امتیاز صدرنشین است. استقلال 21 امتیاز دارد و با یک فاصله عجیب و غریب مس با 15 امتیاز در پله سوم نشسته است. سپاهان، پیکان و ملوان سه تیم 14 امتیازی هستند که به ترتیب در پله چهارم تا ششم ایستاده اند. تراکتور و استقلال خوزستان 12 امتیاز دارند و دو تیم انتهایی نیمه اول جدول هستند.

در بالای نیمه دوم جدول سه تیم گل گهر، هوادار و شمس آذر با 11 امتیاز به ترتیب نهم، دهم و یازدهم هستند. نساجی با 9 امتیاز از 9 بازی دوازدهم است، دو تیم ذوب آهن و آلومینیوم با 8 امتیاز در پله سیزدهم و چهاردهم نشستند و بالاخره دو تیم قعرنشین نیز دو نماینده خوزستان یعنی فولاد و صنعت نفت به ترتیب با 6 و 5 امتیاز هستند.

از شمایل کلی این جدول می توان به بسیاری حقایق رسید. اینکه کدام تغییر و تحولات در تیم ها مثبت بوده و کدام نتیجه منفی داشته است. اینکه کدام تیم ها روند صعودی را طی کرده اند و کدام ها برعکس، عقبگرد داشته اند. حضور دو نماینده خوزستان در پایین جدول در دور برگشت دردناک است، درست مثل سقوط ذوب آهن که کمتر از نیمی از امتیازات دور رفت را در 9 هفته برگشت جمع آوری کرده است. اما به شکل کلی تیم های پرسپولیس، مس، پیکان، استقلال خوزستان، هوادار و نساجی، شش تیمی هستند که در دور برگشت در همین 9 هفته پیشرفت داشته اند و فولاد با همان 6 امتیاز دور رفت در همان رتبه پانزدهم، تنها تیمی است که جایگاهی بدون تغییر داشته است!

9 تیم دیگر لیگ جملگی در دور برگشت نتایج ضعیف تری گرفته اند. حال چه مثل سپاهان تنها دو پله سقوط کرده باشد، چه مثل ملوان یا تراکتور که یک پله پایین تر آمده و البته که استقلال تنها پارادوکس این جدول است که نسبت به دور رفت در 9 بازی یک امتیاز بیشتر گرفته، اما یک پله در جدول پایین تر آمده است!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استقلال یک امتیاز بیشتر گرفته، اما یک پله سقوط کرد" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استقلال یک امتیاز بیشتر گرفته، اما یک پله سقوط کرد"، کلیک کنید.