ابتلا به کبد چرب در این افراد بیشتر است

ابتلا به کبد چرب در این افراد بیشتر است

آفتاب نیوز :

 دکتر بهزاد حاتمی با اشاره به این که به طور کلی کبد چرب به دو نوع الکلی و غیر الکلی تقسیم می شود، اظهار کرد: کبد چرب الکلی در پی مصرف طولانی الکل ایجاد می شودو کبد چرب غیرالکلی عمدتا در زمینه سندرم متابولیک مثل چاقی، دیابت و چربی خون بالا فرد را مبتلا می کند.

وی با اشاره به این که کبد چرب یعنی رسوب چربی در کبد به میزان بیش از پنج تا 10 درصد وزن کل آن را تشکیل می دهد، اظهار کرد: پیشرفت رسوب چربی در کبد ممکن است باعث ایجاد التهاب در سلول های کبدی و به دنبال آن به مرور باعث ایجاد فیبروز پیشرفته کبدی و سیروز شود.

این فوق تخصص بیماری های کبد و گوارش بالغین دانشگاه ادامه داد: کبد چرب در اکثر موارد علامتی ندارد و بیماران غالبا بطور اتفاقی که سونوگرافی شکم به دلایل دیگر انجام می دهند متوجه چرب بودن کبد خود می شوند و یا در طی بررسی علت افزایش آنزیم های کبدی، کبد چرب تشخیص داده می شود.

عضو هییت علمی دانشگاه با بیان این که کبد چرب در صورتی که علامت دار شود با نشانه هایی، چون احساس کسالت و خستگی، تهوع و درد یا ناراحتی مبهم در سمت راست بالای شکم خود را نشان می دهد تاکید کرد: در صورتیکه کبد چرب باعث التهاب و آسیب پیشرونده کبد شود می تواند منجر به بیماری پیشرفته کبدی یا سیروز شود.

وی ادامه داد: کبد چرب شایع ترین علت بیماری مزمن کبدی در کشور های غربی به حساب می آید و شیوع آن بین 10 تا بیش از 40 درصد (بطور متوسط 25 درصد) است.

دکتر حاتمی در ادامه به شیوع بالای کبد چرب در ایران اشاره کرد و توضیح داد: این بیماری در کشور حتی از متوسط جهانی بالاتر است، طبق برخی آمار موجود شیوع کبد چرب در ایران حدود 40-30 درصد در جمعیت بالای 18 سال است.

وی شایع ترین سن بروز کبد چرب را دهه چهار و پنج زندگی عنوان کرد و گفت:بیماری کبد چرب در مردان شایع است تر است، ولی در عین حال برخی مطالعات نیز شیوع بالاتر کبد چرب در زنان را گزارش کرده اند.

فوق تخصص بیماری های کبد و گوارش بالغین دانشگاه ادامه داد: با توجه به سیر روزافزون شیوع اضافه وزن و چاقی در کودکان، به نظر می رسد که سن شیوع کبد چرب پایین تر شده است وافزایش شیوع کبد چرب در کودکان زنگ خطری است که باید توجه جدی به آن معطوف داشت.

دکتر حاتمی ادامه داد: پیروی از سبک غلط زندگی، کم تحرکی و استفاده روزافزون از تنقلات و غذا های آماده پر کالری (فست فود) از عوامل مهم افزایش شیوع کبد چرب در کودکان و بزرگسالان است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که اضافه وزن و چاقی، دیابت، چربی خون بالا و سندرم متابولیک از عوامل خطر عمده ابتلا به کبد چرب هستند توضیح داد: برخی بیماری ها نیز از جمله کم کاری تیرویید، سندرم تخمدان پلی کیستیک، آپنه ی انسدادی در موقع خواب ممکن است با کبد چرب همراه باشند همچنین برخی دارو ها نیز ممکن است باعث ایجاد کبد چرب شوند.

وی گفت: عوامل ژنتیکی و تفاوت های قومی نژادی نیز در ایجاد کبد چرب نقش دارند.

ضرورت درمان بیماری کبد چرب بخش دیگری از صحبت های این استاد دانشگاه را به خود اختصاص داد، وی ادامه داد: کبد چرب در صورت عدم درمان علاوه بر این که ممکن است باعث آسیب پیشرونده کبدی، سیروز کبدی، نارسایی کبدی و بالاخره سرطان کبد شود به عنوان عامل خطر عمده برای بیماری های قلبی عروقی به شمار می رود

وی گفت: نخستین و اساسی ترین اقدام درمانی برای کبد چرب، ورزش و کاهش وزن است.

دکتر حاتمی با اشاره به این که بیمارانی که اضافه وزن یا چاقی دارند باید با اصلاح شیوه زندگی خود، ورزش و رژیم غذایی به کاهش وزن مبادرت کنند اضافه کرد: در این افراد کاهش وزن سریع به هیچ وجه توصیه نمی شود، بطوریکه حتی ممکن است باعث تشدید آسیب کبدی نیز شود.

عضو هییت علمی دانشگاه ادامه داد: میزان توصیه شده مجاز برای کاهش وزن 5/0 تا یک کلیوگرم در هفته است و در عین حال بهتر است این افراد روزانه حداقل 45-30 دقیقه ورزش متوسط (حداقل 5 روز در هفته) داشته باشند.

به گفته وی در درصدی از افراد که اضافه وزن و چاقی نیز دارند (حدود 20-10 درصد) ممکن است کبد چرب ایجاد شود که در این گروه نیز ورزش منظم به بهبود کبد چرب کمک می کند.

کنترل مناسب قند خون در بیماران دیابتی و کنترل فشار خون و چربی خون توصیه دیگر دکتر حاتمی به مبتلایان به کید چرب است. وی گفت: در برخی موارد نیز با تجویز پزشک استفاده از درمان دارویی ضرورت دارد.

وی ادامه داد: توصیه می شود افراد مبتلا به کبد چرب از مصرف غذا های پرکالری و پرچرب و به ویژه پرکربوهیدرات مانند فست فود، شیرینی جات و نوشابه های گازدار و خصوصا الکل اجتناب کنند. مصرف میوه ها و سبزیجات تازه در این بیماران توصیه می شود، البته باید توجه داشته باشند مصرف بیش از حد میوه هایی که محتوای فروکتوز بالایی دارند نیز باید خودداری کنند.

دکتر حاتمی در خاتمه با بیان این که مصرف قهوه نیز در بیماران مبتلا به کبد چرب مفید است گفت: البته مصرف بیش از حد قهوه به هیچ وجه توصیه نمی شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ابتلا به کبد چرب در این افراد بیشتر است" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ابتلا به کبد چرب در این افراد بیشتر است"، کلیک کنید.