آزمایش خون ممکن است ام اس زودرس را تشخیص دهد

آزمایش خون ممکن است ام اس زودرس را تشخیص دهد

داده های یک مطالعه جدید نشان می دهد نشانگر اولیه «مولتیپل اسکلروزیس» یا «ام اس» می تواند به پزشکان کمک کند تا بفهمند چه کسی در نهایت طعمه این بیماری «دژنراتیو عصبی» می شود.

به گزارش زندگانی، متخصصان در تاریخ 19 آوریل در مجله Nature Medicine گزارش دادند در یک مورد از هر 10 مورد ابتلا به ام اس، بدن سال ها قبل از شروع علایم، شروع به تولید مجموعه مشخصی از آنتی بادی ها در خون می کند.

متخصصان دریافتند این الگوی آنتی بادی 100 درصد تشخیص ام اس را پیش بینی می کند. هر بیمار حامل این مجموعه از آنتی بادی ها به ام اس مبتلا شد.

آنها امیدوارند این آنتی بادی ها روزی مبنای یک آزمایش خون ساده برای غربالگری ام اس باشند.

دکتر «مایکل ویلسون»، متخصص ارشد مغز و اعصاب از دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو (UCSF) گفت: در چند دهه اخیر، حرکت در زمینه درمان ام اس جدی تر و قوی تر صورت گرفته است.

ام اس زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند و به غلاف محافظ اطراف رشته های عصبی به نام میلین آسیب می رساند. این امر سیگنال های ورودی و خروجی مغز را مختل می کند و باعث بروز علایم مختلفی می شود که حواس را مختل کرده و بر توانایی حرکت تاثیر می گذارد.

برای این مطالعه، متخصصان نمونه های خون گرفته شده از 250 بیمار مبتلا به ام اس را که قبل و بعد از تشخیص آنها جمع آوری شده بود، غربالگری و آنها را با نمونه خون افراد سالم مقایسه کردند.

متخصصان تصور می کردند با مشاهده اولین علایم بیماری در بیماران ام اس، شاهد جهش در آنتی بادی ها خواهند بود.

در عوض، آنها دریافتند که 10 درصد از بیماران ام اس سال ها قبل از تشخیص، سطوح بالایی از آنتی بادی های اتوآنتی بادی – آنتی بادی هایی که می توانند به خود بدن حمله کنند – داشتند.

به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث ام اس در 90 درصد دیگر بیماران می شود، اما متخصصان بر این باورند که آنها اکنون یک علامت هشدار اولیه قطعی مبنی بر بروز این بیماری، دارند.

علایم ام اس می تواند حاد یا مزمن باشد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مهم این است که از علایم مختلف این بیماری آگاه بود. علایم بیماری ام اس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– مشکلات حرکتی مانند احساس خستگی یا ضعف هنگام راه رفتن، صحبت کردن یا بلعیدن

– گزگز یا بی حسی در اندام ها

– اختلال عملکرد مثانه و روده

– اختلال شناختی

– تغییرات خلقی یا افسردگی

– لرزش یا اسپاسم

– سرگیجه

– اختلال بینایی

در موارد شدید، افراد مبتلا به ام اس ممکن است دچار نابینایی و/یا فلج شوند.

در حال حاضر هیچ درمان شناخته شده ای برای ام اس وجود ندارد. بنابراین، مدیریت علایم، فاکتوری ضروری برای داشتن یک زندگی سالم همراه با این بیماری است. پزشک ممکن است بسته به شدت علایم بیماری درمان های استروییدی، تزریق خون یا فیزیوتراپی را انتخاب کند.

پایان خبر زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آزمایش خون ممکن است ام اس زودرس را تشخیص دهد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آزمایش خون ممکن است ام اس زودرس را تشخیص دهد"، کلیک کنید.